462872

Wróciłem z udanych wakacji. Zaczynam dzisiaj od lżejszego tematu, ale pokazującego ciekawy trend, który chyba prędzej czy później trafi także do Polski. 

Taiwan Network Information Center przeprowadziło badania, z których wynika, iż już ponad 44% użytkowników telefonów komórkowych na Tajwanie rzadko kiedy używa ich do prowadzenia rozmów.

Badanie było dosyć duże (na próbie 3155 respondentów, kiedy w Polsce mającej większą populację badanie preferencji publicznych robi się na trzykrotnie mniejszych grupach)  i objęło osoby od 12 roku życia.

Internet służy głównie do korzystania z portali społecznościowych (60,1%) oraz komunikatorów internetowych (wzrost w ciągu roku z 51,5% do 56,3%). To właśnie komunikatory internetowe wypierają użytkowanie tradycyjnych sieci komórkowych do komunikowania się. To fenomen dosyć już dobrze znany nie tylko na Tajwanie.

Komunikatory najpierw w dużym stopniu ograniczyły dochody operatorów pochodzące z SMSów. Opłaty od każdej wysłanej wiadomości jeszcze dziesięć lat temu stanowiły poważny udział w przychodach operatorów. Komunikatory sieciowe korzystające z mobilnego internetu są jednak o wiele tańsze w użytkowaniu, a wraz ze spadkiem cen za transfer danych i rosnącą szybkością przesyłu danych, pojawiają się dodatkowe funkcje. Włącznie z możliwością prowadzenia rozmów głosowych lub rozmów wideo. Dlatego spodziewany jest dalszy dynamiczny wzrost użytkowania komunikatorów sieciowych, które prawdopodobnie niedługo zdetronizują także portale społecznościowe.

Na dalszych miejscach znajdują się: serfowanie po Internecie, wideo streaming , gry online, dostęp do informacji i na końcu prognoza pogody. To przeciwieństwo tradycyjnych mediów, gdzie prognoza pogody jest wciąż najpopularniejszym programem w telewizji.

Tylko kto jeszcze ogląda telewizję?

Specyfikę Tajwanu stanowi jednak fakt, że częściej z komunikatorów społecznościowych korzystają użytkownicy w średnim wieku i osoby starsze. Według autorów badania jest to wynik większej świadomości ekonomicznej tych grup wiekowych.

Z badania także wynika, że 88,8% badanych posiada dostęp do szerokopasmowego Internetu w domu. Równocześnie liczba osób korzystających z Internetu tylko za pomocą smartfonów wzrosła do 79,2%.

To w sumie nie jest dobra informacja, ponieważ świadczy o zmianie charakteru użytkowania Internetu wraz z dalszym umasowieniem. Podobnie, jak popularność tabletów zresztą. Wskazuje to po prostu na przybieranie przez Internautów coraz częściej pozycji konsumentów treści, a nie aktywnych ich współtwórców. W ten sposób Internet zaczyna przypominać tradycyjne media i ich jednokierunkowy charakter.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.