W czwartek KC KPCh ogłosił nowy regulamin wewnętrzny obejmujący wszystkich z 88 milionów członków. Nowe artykuły statutu partii wyliczają zabronione rodzaje aktywności. Pomiędzy nadmiernym jedzeniem i piciem oraz utrzymywaniem niewłaściwych relacji seksualnych znalazło się także posiadanie członkostwa w klubach golfowych i de facto zabroniono także samej gry. Generalnie nowe reguły wymagają od członków prostoty i unikania ekstrawagancji. Zmiany mają w zamiarze KC być elementem „promowania przejrzystego rządzenia”.

No cóż, podobno sam Xi Jinping jest jeszcze jednym fanem „haratania w gałę”, więc zakaz raczej go niewiele obejdzie.

Media w ChRL twierdzą ze zmiana była konieczna z powodu rosnących standardów moralnych członków partii, mimo że dotychczasowy kodeks został uchwalony całkiem niedawno, w 2010 roku. Tym razem nie tylko dodano nowe rodzaje zabronionej aktywności, ale też po raz pierwszy mają obowiązywać wszystkich szeregowych członków KPCh. Do tej pory regulacje obowiązywały tylko kadrowych działaczy.

Wszyscy członkowie partii mają też „umocnić swoją wiarę w ideały komunizmu i socjalizmu z chińską charakterystyką. Szczerze wdrażać w życie zasadę służby ludowi z całego serca oraz przyjąć wspaniałe tradycje partii.” A także: „oddzielić sprawy publiczne od prywatnych, postawić działalność publiczną na pierwszym miejscu i pracować bezinteresownie na rzecz dobra publicznego.”

Moim zdaniem jednak prawdziwy sens zmian jest ukryty w przyjęciu nowych reguł egzekwowania zakazów oraz karania tych, którzy łamią przyjęty kodeks. Zachowano oczywiście zasadę, iż dyscyplina partyjna jest bardziej wymagająca niż prawo i dlatego musi mieś pierwszeństwo przed prawem. Dotychczasowe regulacje jednak były dosyć mgliste, jeżeli chodzi o uprawnienia Centralnej Komisji ds. Dyscypliny i Inspekcji.

Komisja nadal będzie wszechwładna i będzie mogła zatrzymać każdego członka partii na tak długo, jak uzna to za stosowne oraz przesłuchiwać w wybrany przez siebie sposób (czytaj: torturując), ale teraz uzyskała umocowanie prawne.

Wszystko, a zwłaszcza rozszerzenie dyscypliny na szeregowych członków partii, służy „ściągnięciu cugli” także wewnątrz obozu rządzącego. Współgra to z innymi działaniami ekipy Xi Jinping dążącego do umocnienia swojej władzy z jednej strony, a z drugiej do zwiększenia kontroli w obliczu pogłębiających się problemów ekonomiczno-społecznych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.