Anastasia+Lin,+Miss+World+Canada+2015To w sumie byłoby nawet zabawne, gdyby nie było takie smutne. Osobiście uznaję
wszelkiego rodzaju konkursy piękności, czy reality shows (o drwalach?!) za przykład kretynizmu, który jest jednak integralną częścią ludzkiej kultury, ale jestem też daleki od ich potępiania w czambuł. A dzisiejszy news pozwala mi nawet spojrzeć na całą instytucję bardziej pozytywnym okiem.

Anastasia Lin, Miss Kanada, nie dostała zaproszenia z ChRL na konkurs Miss World odbywający się już od lat w ChRL (na Zachodzie jest to już tak passé, że nikt nie chce się tego dotykać). Bez zaproszenia nie dostanie wizy i w efekcie nie weźmie udziału w konkursie.

Czym panna Lin sobie zasłużyła na taką niechęć Pekinu?

Otóż, wbrew temu, co wielu by oczekiwało, nie jest ona zainteresowana jedynie uśmiechaniem się i dawaniem nieistotnych odpowiedzi, ale bardzo ostro występuje w obronie praw człowieka w ChRL. Od kiedy została Miss Kanada w maju to wykorzystuje każdą okazję aby nagłaśniać przypadki łamania praw człowieka w komunistycznych Chinach.

Od tamtej pory wystąpiła w filmie paradokumentalnym pokazującym torturowanie więźniów z Falun Gong oraz zeznawała w lipcu przed komisją Kongresu Stanów Zjednoczonych zajmującą się traktowaniem przez władze w Pekinie więźniów zatrzymanymi za praktykowanie zakazanych form religijnych (Religion With „Chinese Characteristics”).

Trzeba przyznać, że także organizatorzy Miss Kanada zachowali się przyzwoicie (inna sprawa, czy mogli zrobić inaczej biorąc pod uwagę opinię publiczną) i oświadczyli, że nie wyślą do ChRL nikogo innego w miejsce Lin.

Anastasia Lin urodziła się w ChRL jako Lin Yefan (林耶凡) w 1990 roku i w wieku 13 lat wyemigrowała z matką, wykładowcą akademickim, do Kanady, gdzie otrzymała obywatelstwo. Ojciec pozostał w ChRL i to na nim teraz skupia się złość reżimu. Po wygranym konkursie córki skontaktowała się z nim bezpieka grożąc, iż jeżeli ona nie zamilknie, to spotkają ich wszystkich poważne konsekwencje. W efekcie ojciec w obawie o podsłuch (a raczej swoje życie) przestał kontaktować się bezpośrednio z córką.

Jak słaby w rzeczywistości musi być reżim, który boi się zwyciężczyni jakiegoś konkursu piękności?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.