am713805Autor: Paul Theroux
Tytuł: Jechałem Żelaznym Kogutem, Pociągiem przez Chiny
Wydawnictwo: Czarne 2015

ChRL lat osiemdziesiątych. Wciąż surowa, nieokrzesana, ale pełna reformatorskiej gorączki. Czas kiedy jeszcze wielu wierzyło w „socjalizm z ludzką twarzą”, a wielu na Zachodzie wydawało się, że ChRL zmierza ku demokracji. Czas rozliczeń z rewolucją kulturalną i czas o wiele większej otwartości politycznej niż dzisiaj. To paradoks, ale wydane wtedy książki dzisiaj są na nowo cenzurowane lub po cichu mielone.

W takiej ChRL do pociągu wsiada amerykański podróżnik. W sumie w pociągach spędzi rok i będzie patrzył, słuchał i pisał. W ten sposób powstała wspaniała, podróżnicza książka i świadectwo Chin, które później partia zamordowała na Tiananmen.

Od wydawcy:

Paul Theroux, który zdobył sławę, podróżując koleją przez Europę, obie Ameryki i Azję, w połowie lat osiemdziesiątych znów wsiada do pociągu. Tym razem przyłącza się do grupy turystów i wyrusza do Chin. W Państwie Środka spędza rok. Przemierza jałowe pustynie Sinkiangu i lasy Mandżurii, odwiedza tłoczne metropolie, Szanghaj i Pekin, oraz samotne góry Tybetu. Jego opowieści to fascynujące migawki z kraju, który znalazł się w szczególnym momencie swojej historii. To niezapomniany portret niezwykłego regionu i wyjątkowych ludzi.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.