PBOC

Zhou Xiaochuan, szef Ludowego Banku Chin (bank centralny w ChRL), wystąpił publicznie przed zbliżającym się szczytem G20 w Szanghaju.

Zhou mówił w sumie to, co zawsze mówią przedstawiciele władz (bank centralny nie jest niezależną instytucją, a jego szef ma status ministra), że wszystko jest pod kontrolą i przebiega zgodnie planem kierownictwa, ale w jego wypowiedzi znalazł się też nowy wątek o polityce monetarnej, która „mogłaby być bardziej roztropna w skłonności do luzowania [ilościowego – M. B.]”. Szybko jednak dodał, że gospodarka ma wciąż dużo przestrzeni do dalszego luzowania ilościowego.

To jednak wystarczyło, aby zachodnie media zareagowały z ekscytacją. Moim zdaniem kompletnie nad wyraz.

Wielokrotnie pisałem, że w zamierzeniach „kierownictwa” gospodarka ChRL ma być przestawiona z modelu proeksportowego na oparty na konsumpcji wewnętrznej. Równocześnie brak zabezpieczeń społecznych i niski poziom zaufania społecznego powodują, iż ludność unika konsumpcji i ucieka w tezauryzację na masową skalę. W efekcie narastają rożnego rodzaju bańki spekulacyjne, najpierw w nieruchomościach, a ostatnio na giełdach. Do tego trzeba dodać szybko narastające zadłużenie przedsiębiorstw.

Pomijając strukturalną trudność – moim zdaniem prawie nieprzekraczalną – problemem jest system polityczny. Z jednej strony zdaniem KPCh umożliwia on stabilne i szybkie przeprowadzenia zmian, ale brak jego legitymizacji powoduje, że partia panicznie boi się jakichkolwiek wystąpień społecznych. Dzisiaj jest ich już wiele, ale są odizolowane i nie mają wspólnego mianownika. Masowe bezrobocie, jest czymś, co może katalizować masowy protest. Stąd dążenie do zachowania zatrudnienia w dotychczasowych sektorach napędzających gospodarkę, które można podtrzymać luzowaniem ilościowym.

Dlatego władze mówią dużo o reformach, ale niewiele się dzieje. Nadal nie pozwala się na bankructwa państwowych przedsiębiorstw i kredytuje się je za pośrednictwem państwowych banków. Nie ogranicza się możliwości produkcyjnych. Także w sferze obietnic pozostają zapowiedzi o osiedlaniu ludzi w pustych budynkach w miastach trzeciej i czwartej kategorii.

Nic się nie dzieje, ponieważ wszystko to wywołałoby masowe protesty. Dlatego Pekin kontynuuje starą politykę utrzymywania dużej stopy inwestycji by potrzymać wzrost gospodarczy. I nic w przewidywalnej przyszłości się w tej dziedzinie nie zmieni. Tak jak ChRL pędziła w kierunku przepaści, tak nadal pędzi. W KC zdecydowano jednak przyśpieszyć w nadziei, że ChRL przeleci nad przepaścią i wyląduje pod drugiej stronie. Problem w tym, że drugiej strony nie widać.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.