D3D0CC9E-405E-4FD6-BCCB-9394CA005DAF_cx0_cy2_cw0_mw1024_s_n_r1

Nie jest to najnowsza wiadomość, ale zostawiłem ją specjalnie na ten dzień.

Państwowa Agencja Prasowa Xinhua musiała w zeszłym miesiącu wydać korektę do jednej ze swoich depesz, w której nazwała Xi Jinping „Ostatnim przywódcą”.

To normalny błąd, który zdarza się od czasu do czasu, mimo że każda wiadomość odnośnie partii jest sprawdzana wyjątkowo uważnie. Obawiam się jednak, że teraz Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego prowadzi szeroko zakrojoną akcję poszukiwania elementu wichrzycielskiego i kontrrewolucyjnego o pseudonimie Chochlika Redakcyjny.

W depeszy wkradł się prosty błąd. W odniesieniu do Xi Jinping zamiast „Najwyższy (最高 Zuìgāo) Przywódca”, pojawiło się „Ostatni (最后 Zuìhòu) Przywódca”.

Ciekawe, czy to prorocze słowa?

Po wszystkim Xinhua poprosiła wszystkich odbiorców o skorygowanie błędu. Większość z nich wolała na wszelki wypadek w ogóle wykasować depeszę lub wiadomości napisane na jej podstawie. Cała sprawa pokazuje, jak daleko zaszły zmiany w ChRL pod rządami Xi.

Gdyby taki błąd pojawił się w czasach Jiang Zemin, to podejrzewam, nikt by na to nie zwrócił uwagi, albo uznał za to, czym jest, czyli zwykły błąd „drukarski”. Ktoś by dostał ostrą reprymendę i tyle. Teraz pewnie polecą głowy.

Kwestia urosła do najwyższej rangi z dwóch powodów.

Po pierwsze ścisła kontrola nad mediami, jaką wprowadził Xi spotyka się z oporem, co powoduje, że każde tego typu zdarzenie jest postrzegane jako sabotaż i przejaw buntu.

Drugi jest poważniejszy i nawet duża operacja bezpieki go nie zlikwiduje. Kiedy w czasach Jiang Zemin, czy nawet Hu Jintao, nikt by nie uwierzył, że to mogą być rzeczywiście „ostatni przywódcy” ChRL, to Xi Jinping – wielu po cichu podejrzewa – może być faktycznie ostatnim.

Xi zagarnia coraz więcej władzy dla siebie i zaczął tworzyć kult jednostki wzorowany na czasach Mao. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie będzie chciał oddać władzy po upływie drugiej kadencji i wprowadzi rządy twardej ręki na dłużej. Tego jednak ChRL nie przetrwa, co faktycznie może oznaczać, iż Xi będzie nie tylko najwyższym, ale i ostatnim przywódcą.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s