piranha

To tak stara chińska, mandaryńska tradycja, że urzędnicy piszą rożnego rodzaju eseje. W ten sposób mogą pokazać swoje szerokie horyzonty i zwrócić na siebie uwagę zwierzchników. W praktyce rożnie to bywa, o czym przekonał się Xi Hua (习骅), szef Inspekcji w Narodowej Administracji Kolejnictwa. 24 marca opublikował on w Dzienniku Ludowym tekst „Jesteśmy wszyscy ‚jedną częścią’ obecnej atmosfery” (我们都是风气“一分子”) o kampanii antykorupcyjnej i odpowiedzialności każdej osoby za przeciwstawienie się atmosferze korupcji.

Jednak jedna myśl przybiła uwagę czytelników. W skrócie, Xi Hua stwierdził, że za korupcję odpowiadają generalnie ludzie korumpujący urzędników.

W odpowiedzi szybko w chińskim Internecie wymyślono ironiczne powiedzenie: „ten sort niedobrych ludzi” (这届人民不行) na określenie rzeszy zwykłych ludzi codziennie zmuszanych do płacenia różnego rodzaju łapówek, co oczywiście jest ich winą, a nie urzędników ich żądających.

Co ciekawe, takie wyrażenie nie pojawia się w samym eseju Xi Hua, ale szybko zostało podchwycone przez internautów. Ponieważ tekst Xi Hua został powszechnie odebrany, jako próba obwinienia przez władze ludzi za skorumpowanie urzędników.

W chińskim Internecie ukuto nawet żart:

领导这么英明+经济这么不好=这届人民不行。

[Tak mądrzy liderzy + tak niedobra ekonomia = ten sort niedobrych ludzi]

Problem w tym, że jak ChRL długa i szeroka każdy wie, że nic nie da się zrobić bez płacenia łapówek, a zgłoszenie korupcji bywa bardzo ryzykowne. Skorumpowani urzędnicy są przecież karani tylko wtedy, kiedy wypadną z łask tych na górze. Inaczej jest to wina płacącego. Taka jest rzeczywistość ChRL.

Nic dziwnego, że wściekli internauci zostawili pod wpisem zachęcającym do lektury eseju Xi Hua na koncie Dziennika Ludowego na Sina Weibo (odpowiednik Twittera) ponad 3 000 komentarzy. Lecz redakcja zostawiła jedynie 53 przychylne głosy, pozostałe szybko skasowano.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.