tau_SLBP

W ostatnią sobotę wietnamska straż przybrzeżna zatrzymała koło wietnamskiej wyspy Bach Long Vi w Zatoce Tonkińskiej statek z ChRL, który przewoził 100 tysięcy litrów oleju napędowego. Zatrzymani członkowie załogi (aresztowano kapitana i dwóch starszych rangą marynarzy) przyznali, że zaopatrują kutry rybackie z ChRL operujące nielegalnie na wietnamskich wodach. Obecnie zaopatrzeniowiec jest aresztowany w porcie Hai Phong.

Incydent zaostrzy zapewne spór między Pekinem i Hanoi o terytorium na Morzu Południowochińskim. W ostatnich tylko dwóch tygodniach wietnamskie jednostki 110 razy przeganiały chińskie łodzie ze swoich wód terytorialnych.

To też kolejne zdarzenie, w którym dochodzi do bezpośredniej interwencji przeciwko nielegalnej działalności obywateli ChRL. Ostatnio pisałem o starciu indonezyjskiej straży przybrzeżnej z łodzią patrolową ChRL. Podobnie zaczynają postępować inne państwa regionu. W zeszły piątek Malezja wezwała ambasadora ChRL żądając wyjaśnień w związku z naruszeniami wód terytorialnych przez ponad 100 jednostek z ChRL. W ślad za tym pójdą zapewne działania na morzu.

Jest to rezultat fiaska dyplomacji i pekińskiej polityki faktów dokonanych. Na dyplomację może nie jest jeszcze za późno, ale wydaje się ona coraz mniej prawdopodobnym rozwiązaniem.

Według starszych szacunków dokonanych przez ChRL pod dnem Morza Południowochińskiego może się skrywać nawet 213 miliardów baryłek ropy naftowej, choć wydają się to zbyt zawyżone liczby. Szacunki US Geological Survey (USGS) z badań z lata 1993/94 mówią o 28 miliardach baryłek. Do tego dochodzą jeszcze zasoby gazu ziemnego oraz bogate łowiska i strategiczne położenie najważniejszego morskiego szlaku handlowego.

Nikt z tego bez walki nie zrezygnuje.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.