Indonezyjska marynarka wysadza w powietrze zarówno rodzime, jak i obce łodzie rybackie zajęte w czasie nielegalnych połowów w wyłącznej strefie

Indonezyjska marynarka wysadza w powietrze zarówno rodzime, jak i obce łodzie rybackie złapane w czasie nielegalnych połowów (Zdjęcie za: AFP).

Pisałem już o coraz większym niepokoju z jakim Dżakarta obserwuje poczynania ChRL na Morzu Południowochińskim oraz planach rozbudowy indonezyjskich sił w regionie we współpracy z Japonią. Wygląda na to, że Indonezja zdecydowała się na poważne wejście do tej geopolitycznej układanki, aby bronić praw do wysp Natuna (zob. mapę poniżej) zamieszkałych przez blisko 70 tysięcy ludzi.

W poniedziałek w Cieśninie Malaka indonezyjskie łodzie patrolowe ostrzelały dwie tajwańskie łodzie do połowu tuńczyka. Całe szczęście nikomu nic się nie stało. Do prawdziwego incydentu międzynarodowego doszło jednak w sobotę w okolicach wysp Natuna, gdzie doszło do konfrontacji jednostek indonezyjskich i ChRL.

Natuma

Indonezyjczycy zatrzymali łódź rybacką z ChRL w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej wokół Natuma. Część załogi zabrano na pokład łodzi patrolowej, a cześć została na wziętym na hol kutrze. Wtedy wezwana przez rybaków łódź patrolowa ALW celowo zderzyła się z indonezyjską jednostką zrywając hol, a potem osłaniała ucieczkę kutra.

Teraz Pekin domaga się zwolnienia zatrzymanych ośmiu rybaków. MSZ ChRL oświadczyło, że rybacy byli na swoich tradycyjnych łowiskach, a łódź patrolowa ChRL „pomogła” im nie naruszając indonezyjskich wód terytorialnych.

Arif Havas Oegroseno, Minister koordynujący ds. Polityki, Prawa i Bezpieczeństwa odpowiedział, że Indonezja nie zwolni aresztowanych i odpowiedzą oni przed sądem za nielegalne połowy. Odrzucił też roszczenia ChRL do „tradycyjnych chińskich łowisk” stwierdzając, że prawo międzynarodowe ani Konwencja ONZ o Prawie Morza z 1982 roku nie przewidują takiego pojęcia jak „tradycyjne łowiska”.

Pekin często usprawiedliwia swoje działania międzynarodowe takimi niekonwencjonalnymi argumentami czy to o „tradycyjnych łowiskach” lub „kopiach starożytnych map” ignorując fakt, że na przykład jakiś teren znajduje się w wyłącznej strefie ekonomicznej innego państwa lub wręcz na jego terytorium.

Cała sprawa może też mieć drugie dno. ChRL często wykorzystuje kutry rybackie do misji szpiegowskich. Dlatego nie wiadomo, czy w tym wypadku zatrzymani rybacy nie łowili czegoś innego niż ryby. Tłumaczyłoby to też działania łodzi patrolowej ChRL.

Indonezja obawia się, że Pekin w każdej chwili zdecyduje się wysunąć roszczenia także do wysp Natuna, z których można kontrolować najważniejszą drogę morską z Azji do Afryki, Europy i na Bliski Wschód. Wygląda na to, w Dżakarcie że zdecydowano się przyjąć inną postawę niż Filipiny czy Wietnam. Indonezyjczycy będą się siłą przeciwstawiać wszelkim naruszeniom swoich interesów. Oczywiście, nie mając bezpośredniej granicy z ChRL oraz mając przewagę strategiczną – marynarka ALW musi tutaj działać z dala kontynentu a nawet swoich baz na wyspach Spartly – Indonezyjczycy mają o większy margines do zdecydowanych akcji.

Zresztą, indonezyjscy wojskowi mają długą tradycję stanowczego i dosyć brutalnego działania na morzu, i nie tylko (antykomunistyczna czystka z lat 1965-66 mogła pochłonąć nawet milion ofiar). Zarówno wtedy, jak i dziś silną rolę odgrywają tutaj także antychińskie stereotypy mocno zakorzenione w krajach Azji Południowo-wschodniej.

Wygląda na to, że Pekinowi właśnie udało się zdobyć nowego wroga. Czyżby myśleli, że naprawdę dadzą radę sami przeciwko wszystkim?

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] interwencji przeciwko nielegalnej działalności obywateli ChRL. Ostatnio pisałem o starciu indonezyjskiej straży przybrzeżnej z łodzią patrolową ChRL. Podobnie zaczynają postępować inne państwa regionu. W zeszły piątek Malezja wezwała […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] tylko symbolicznym przypomnieniem narastającego problemu rybaków z ChRL, którzy coraz częściej zapuszczają się do cudzych stref ekonomicznych a nawet na obce wody terytorialne w poszukiwaniu […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.