ma-press

Były prezydent Ma Ying-jeou nie otrzymał zgody władz tajwańskich na podróż do Hong Kongu, gdzie w ostatnią środę miał wygłosić przemówienie na rozdaniu nagród Stowarzyszenia Wydawców w Azji (Society of Publishers in Asia’s – SOPA). W zamian musiał nagrać wystąpienie, które zostało odtworzone na miejscu.

Oficjalnym powodem zablokowania podróży do Hong Kongu były względy bezpieczeństwa narodowego. Lecz prochińska opozycja od razu zaprotestowała. Zwłaszcza Eric Chu, były kandydat do stanowiska prezydenta z ramienia Partii Narodowej lamentował, że w ten sposób zaprzepaszczono szansę na pojednanie „niebieskich” (opozycja pod wodzą GMD) z „zielonymi” (DPP). Biuro Prezydenta (obsługujące obecną prezydent, ale też i poprzedników) odpowiedziało jednak, że nie ma sensu dorabianie politycznych interpretacji do czysto administracyjnych decyzji.

Całej sprawie smaczku dodaje fakt, że na tę samą ceremonie poleciał inny były prezydent, Chen Shui-bian. Sprawa rozbija się o kwestie administracyjne. Na Tajwanie byli prezydenci mają obowiązek poinformować Biuro Prezydenta o planowanej podróży za granicę z 20 dniowym wyprzedzeniem. Co więcej, Ma otrzymał zaproszenie na SOAP jeszcze w styczniu br., ale wystąpił o pozwolenie na wyjazd dopiero w czerwcu.

Oczywiście, DPP wykorzystała błąd, by zablokować wjazd byłego prezydenta na terytorium ChRL (formalnie Hong Kong jest już częścią komunistycznych Chin). Trudno powiedzieć, jaką rolę w polityce planuje dla siebie Ma. Nie wykluczone, że będzie próbował odgrywać rolę orędownika zbliżenia lub nawet zjednoczenia z kontynentem. Na samym Tajwanie więzi z Chinami kontynentalnymi są coraz słabsze, ale Ma może łatwo stać się narzędziem w propagandzie ChRL na arenie międzynarodowej. Dlatego sądzę, że dopóki rządzi DPP, może się spodziewać więcej utrudnień w podróżowaniu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.