Na weekend coś do obejrzenia. Film Writers and Revolutionaries (Pisarze i rewolucjoniści) to czwarta część dziesięcioczęściowej serii The Pacific Century (Wiek Pacyfiku). Film jest poświęcony dwóm pisarzom Lu Xun i Kita Ikki oraz ich wpływowi na życie intelektualne Chin i Japonii.

Cała seria powstała w 1992 roku. Autorem scenariusza był Alex Gibney. Jego ojciec, Frank Gibney napisał też towarzyszącą serii popularnonaukową książkę The Pacific Century: America and Asia in a Changing World (Wiek Pacyfiku: Ameryka i Azja w zmieniającym się świecie), a skrypt akademicki Pacific Century: The Emergence of Modern Pacific Asia (Wiek Pacyfiku: pojawienie się współczesnego [regionu] Azji-Pacyfiku) E. Mark Borthwick.

Film nie tylko zdobył nagrodę Emmy ale też wraz z towarzyszącymi mu książkami wywarł ogromny wpływ na całą generację decydentów w Stanach Zjednoczonych i jest ważny chociażby z tego powodu, że pozwala nam poznać wagę jaką przywiązują amerykańskie elity do regionu Azji-Pacyfiku. W świetle filmu i książek możemy łatwiej zrozumieć zarówno „zwrot ku Azji” Obamy, jak i dojrzeć drugorzędność dla Waszyngtonu relacji z naszym peryferium.

Sam film (i książki) są wyrazem typowej dla końcówki ubiegłego wieku gorączki intelektualnej pod tytułem „Era Pacyfiku”. W mojej opinii slogan „Ery Pacyfiku” już mocno przybladł, ale dla wielu jest wciąż aktualny.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.