rocket

Xinhua ogłosiła, iż w sobotę ChRL przeprowadziła na kosmodromie Wenchang na wyspie Hainan udany start rakiety nowej generacji.

Nowym elementem jest jednak tylko prom, który przy okazji testu wyniósł także kilka mniejszych satelitów. Z informacji podanych przez Xinhua wynika, że człon nośny rakiety „Długi Marsz 7” (长征七号运载火箭) nie różni się od modelu z numerem 6.

„Długi Marsz 7” ma 53,1 metra wysokości i może wynieść na niską orbitę do 13,5 tony ładunku. W przyszłości stanie się główną rakietą używaną przez program kosmiczny ChRL. Według informacji rządowych jest to pierwsza rakieta w całości zaprojektowana cyfrowo i wykonana w technologii 3D – nie wiadomo jednak, co Xinhua ma przez to dokładnie na myśli.

Dla mnie osobiście ciekawszą informacją jest fakt, że był to dziewiczy lot z kosmodromu w Wenchang, który jest już czwartym w ChRL, ale jedynym tak daleko na południe i bliżej równika. Gdzie większa prędkość obrotowa Ziemi ułatwia wynoszenie rakiet na orbitę.

Do tej pory ChRL budowała miejsca startu z dala od wybrzeża i zaludnionych regionów. Zarówno w obawie o bezpieczeństwo ludności, jak i by łatwiej ukryć potencjalne porażki. Zmiana oznacza, że nabrawszy pewności siebie decydenci programu kosmicznego starają się racjonalizować działania.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.