1466927564864_604

Anonimowy przeciek ujawnił dwa poniedziałkowe zapisy cenzury ChRL dotyczące Brexitu oraz pożaru autobusu w Hunanie (35 ofiar). Trudno o dwa bardziej różne tematy, ale jednak pokazują one obsesję władzy na punkcie kontroli informacji.

1、关于英国公投脱欧一事,即日起各网站、新媒体平台控制报道规模,减少报道数量,不炒作、不猜测、不评论。

[1. W kwestii brytyjskiego referendum o wyjściu z Europy (SIC!), kontrolować zasięg (dyskusji) na rożnych stronach internetowych, nowych platformach medialnych, zmniejszając liczbę raportów, bez szumu, bez spekulacji, żadnego komentarza.]

Władze boją się paniki związanej z perturbacjami ekonomicznymi i muszą robić wrażenie, że wszystko kontrolują.

Sama koncepcja referendum to jednak także niebezpieczna idea. Z jednej strony, rządzący mogliby się starać pokazać „wyższość chińskiego modelu”, gdzie nigdy by nie pozwolono, by podjąć tak ważną decyzję, kierując się emocjami tłumu. Z drugiej, idea „pytania się ludzi o opinie” sama w sobie jest zbyt niebezpieczna by pozwolić o nie swobodnie dyskutować, dlatego zdecydowano się na wyciszenie.

2、关于26日上午湖南宜凤高速一辆客运大巴车发生火灾造成重大伤亡事件,各媒体依照当地权威部门信息发布进行报道,不渲染、不派记者赴前方采访。

[2. W sprawie przekroczenia prędkości autobusu w Hunanie, co doprowadziło do pożaru i poważnych ofiar 26 czerwca, wszystkie media muszą powtarzać informacje podane przez lokalne władze. Nie wyolbrzymiać i nie wysyłać reporterów na miejsce by zajęli się sprawą.]

Tutaj problemem dla władz jest niskie bezpieczeństwo na drogach. To nie pierwszy tak tragiczny wypadek autobusu w ChRL. Przepisy są masowo łamane, a organy odpowiedzialne za kontrolę skorumpowane do cna.

Wyciszenie dyskusji ma służyć odebraniu opinii publicznej pretekstu do dywagacji o łapownictwie i bierności władz w sprawach bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że po każdej takiej tragedii następują akcje propagandowe i pokazowe procesy. Władze szumnie zapowiadają poprawę bezpieczeństwa na drogach, ale nie wiele się zmienia.

Problemem jest zarówno niska kultura jazdy (za co odpowiada także skorumpowany i anachroniczny system szkolenia kierowców) oraz totalny paraliż policji drogowej, która wydaje się funkcjonować tylko po to by brać łapówki. Co gorsza, łapówki są wymuszane na kierowcach bez względu, czy złamali jakiś przepis czy nie. Nie ma więc mowy o jakimkolwiek motywowaniu do przestrzegania przepisów.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.