dalajlama_in_ep

Dalajlama ledwo odwiedził w zeszły czwartek Europarlament, a Pekin już tego samego dnia zamanifestował niezadowolenie odwołując wizytę grupy eurodeputowanych w ChRL.

Władze ChRL naciskały, by wizyta Dalajlamy w Europarlamencie miała jak najmniejszy status – nikt chyba w Pekinie nie liczył na jej zablokowanie – i dlatego starano się zniechęcić Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Martina Schulza do spotkania z duchowym przywódcą Tybetańczyków.

Ponieważ Schultz okazał się odporny na „perswazję”, to Pekin uznał, że przyszedł czas na „karę”. Stąd odłożenie w czasie wizyty eurodeputowanych z Komitetu ds. Ekonomicznych i Monetarnych (Economic and Monetary Affairs Committee – ECON).

Wizyta miała mieć miejsce w tym tygodniu, a delegacja miała mieć szereg spotkań w Szanghaju, gdzie miano odwiedzić lokalną giełdę, oraz Pekinie by przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Finansów.

W sumie w obecnej sytuacji ekonomicznej to Pekinowi powinno bardziej zależeć na rozwiązaniu wspólnych nieporozumień w sferze ekonomicznej, ale opóźnienie nie ma większego znaczenia. Wizyta odbędzie się w późniejszym terminie.

Tym razem padło na ECON ponieważ miał to być pierwszy oficjalny kontakt po wizycie Dalajlamy.

Nie była to pierwsza wizyta Dalajlamy w Europarlamencie i miejmy nadzieję, że nie ostatnia. Nie pierwszy raz też Pekin się obraża i odwołuje jakąś wizytę. Będzie to też robił w przyszłości. Wszelkie interakcję z Pekinem wiążą się z tego rodzaju przepychankami wizerunkowymi i nie robią one już na nikim poważnym wrażenia. Stały się po prostu częścią procesu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.