ozpl

W wyniku skandalu związanego z korupcją i kupowaniem głosów pozbawiono mandatu 45 członków Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) z Prowincji Liaoning.

Zarzuty są prawdopodobnie prawdziwe, ale nie są to ani pierwsi, ani ostatni członkowie OZPL, którzy handlują głosami lub biorą łapówki. W rzeczywistości skandal jest rzadkim przypadkiem, kiedy możemy zobaczyć normalnie ukryte przed światłem dziennym walki frakcyjne w partii przed przyszłorocznym XIX Zjazdem KPCh.

Pozbawienie mandatu parlamentarzysty nie stanowi w ChRL większego problemu, ponieważ dysponują oni jedynie mandatem zależnym i mogą być w każdej chwili odwołani przez delegujące ich organy. Mimo że formalnie wybierani są przez lokalne zgromadzenia przedstawicieli ludowych w wielostopniowych wyborach, to w rzeczywistości są delegowani przez poszczególne klany partyjne rządzące w terenie i powiązane z dużymi frakcjami w KPCh na szczeblu centralnym.

XIX Zjazd KPCh będzie miał miejsce na jesieni przyszłego roku i wybierze nowe dwudziestopięcioosobowe Biuro Polityczne KC oraz Stały Komitet Biura Politycznego KC, czyli rzeczywiste centrum władzy w ChRL. Nic dziwnego, że w tej grze wszystkie chwyty są dozwolone.

Usunięcie deputowanych OZPL z Liaoning to tylko pokłosie czystki w prowincjonalnym zgromadzeniu przedstawicieli ludowych, gdzie pozbawiono mandatu lub zmuszono do rezygnacji 523 członków, w tym 38 z 62 członków stałego komitetu prowincjalnego zgromadzenia przedstawicieli ludowych (lokalne zgromadzenia kopiują schemat organizacyjny OZPL). Co ciekawe to OZPL znalazło „zastępców” do lokalnego zgromadzenia w Liaoning, co w sumie nie ma precedensu, ale w ChRL formalnie to OZPL stanowi najwyższą władzę, więc może zrobić wszystko.

W rzeczywistości walka toczy się o to, kto będzie wybierał delegatów na zjazd KPCh w 2017 roku.

Liaoniang leży w południowej Mandżurii. Kiedyś serce przemysłowe ChRL. Bogate w węgiel i rudy żelaza. Dzisiaj region przeżywający poważne problemy gospodarcze, głównie związane z niewydajnymi przedsiębiorstwami państwowymi. Lokalny rząd stawał się w tym roku niewypłacalny już osiem razy (praktycznie co miesiąc nie może spłacić swoich zobowiązań), a region ma ujemny wzrost gospodarczy od siedmiu lat.

Równocześnie to region z silnymi tradycjami komunistycznymi i jeden z ośrodków, w którym partia zawsze miała silne zaplecze. Obecny premier Le Keqiang był szefem partii w prowincji w latach 2004-2007, ale szefem partii był tutaj też i Bo Xilai (2001-2004), i to tutaj zaczął błyskotliwą karierę. Tutaj też wypracował specyficzny styl odwołujący się do maoistowskich resentymentów.

Deputowani z Liaoning to nie jedyne ofiary ostatnich walk o władzę. Niedawno stracił stanowisko Huang Xingguo, p.o. szefa partii w Tianjinie. Wydawało się murowany kandydat do Biura politycznego.

W ChRL nie można zrobić kariery bez stworzenia zaplecza składającego się z „klientów”. Kupowanie głosów i zbieranie na to pieniędzy z łapówek jest koniecznością. Niestety powoduje to, że w razie potrzeby każdego można szybko wyeliminować za „korupcję”. Każdy jest „umoczony”.

Jeszcze nie wiemy, jaki będzie układ sił na XIX Zjeździe, ale zapowiada się, że będzie ciekawie.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] Co ciekawe, nowe przepisy wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, ale będą obowiązywać tylko do 31 marca 2018 roku. Wygląda na to, że ma to być akcja ograniczona w czasie, do kluczowego okresu w walce o władzę w ChRL. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] do tej pory fałszowanie danych, jakie ujawniono w ChRL dotyczyło prowincji Liaoning, której władze przyznały, że dane za lata 2011-2014 były […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.