POLECANY WPIS: 45 członków OZPL pozbawionych mandatu

ozpl

W wyniku skandalu związanego z korupcją i kupowaniem głosów pozbawiono mandatu 45 członków Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) z Prowincji Liaoning.

Zarzuty są prawdopodobnie prawdziwe, ale nie są to ani pierwsi, ani ostatni członkowie OZPL, którzy handlują głosami lub biorą łapówki. W rzeczywistości skandal jest rzadkim przypadkiem, kiedy możemy zobaczyć normalnie ukryte przed światłem dziennym walki frakcyjne w partii przed przyszłorocznym XIX Zjazdem KPCh.

Pozbawienie mandatu parlamentarzysty nie stanowi w ChRL większego problemu, ponieważ dysponują oni jedynie mandatem zależnym i mogą być w każdej chwili odwołani przez delegujące ich organy. Mimo że formalnie wybierani są przez lokalne zgromadzenia przedstawicieli ludowych w wielostopniowych wyborach, to w rzeczywistości są delegowani przez poszczególne klany partyjne rządzące w terenie i powiązane z dużymi frakcjami w KPCh na szczeblu centralnym.

XIX Zjazd KPCh będzie miał miejsce na jesieni przyszłego roku i wybierze nowe dwudziestopięcioosobowe Biuro Polityczne KC oraz Stały Komitet Biura Politycznego KC, czyli rzeczywiste centrum władzy w ChRL. Nic dziwnego, że w tej grze wszystkie chwyty są dozwolone.

Usunięcie deputowanych OZPL z Liaoning to tylko pokłosie czystki w prowincjonalnym zgromadzeniu przedstawicieli ludowych, gdzie pozbawiono mandatu lub zmuszono do rezygnacji 523 członków, w tym 38 z 62 członków stałego komitetu prowincjalnego zgromadzenia przedstawicieli ludowych (lokalne zgromadzenia kopiują schemat organizacyjny OZPL). Co ciekawe to OZPL znalazło „zastępców” do lokalnego zgromadzenia w Liaoning, co w sumie nie ma precedensu, ale w ChRL formalnie to OZPL stanowi najwyższą władzę, więc może zrobić wszystko.

W rzeczywistości walka toczy się o to, kto będzie wybierał delegatów na zjazd KPCh w 2017 roku.

Liaoniang leży w południowej Mandżurii. Kiedyś serce przemysłowe ChRL. Bogate w węgiel i rudy żelaza. Dzisiaj region przeżywający poważne problemy gospodarcze, głównie związane z niewydajnymi przedsiębiorstwami państwowymi. Lokalny rząd stawał się w tym roku niewypłacalny już osiem razy (praktycznie co miesiąc nie może spłacić swoich zobowiązań), a region ma ujemny wzrost gospodarczy od siedmiu lat.

Równocześnie to region z silnymi tradycjami komunistycznymi i jeden z ośrodków, w którym partia zawsze miała silne zaplecze. Obecny premier Le Keqiang był szefem partii w prowincji w latach 2004-2007, ale szefem partii był tutaj też i Bo Xilai (2001-2004), i to tutaj zaczął błyskotliwą karierę. Tutaj też wypracował specyficzny styl odwołujący się do maoistowskich resentymentów.

Deputowani z Liaoning to nie jedyne ofiary ostatnich walk o władzę. Niedawno stracił stanowisko Huang Xingguo, p.o. szefa partii w Tianjinie. Wydawało się murowany kandydat do Biura politycznego.

W ChRL nie można zrobić kariery bez stworzenia zaplecza składającego się z „klientów”. Kupowanie głosów i zbieranie na to pieniędzy z łapówek jest koniecznością. Niestety powoduje to, że w razie potrzeby każdego można szybko wyeliminować za „korupcję”. Każdy jest „umoczony”.

Jeszcze nie wiemy, jaki będzie układ sił na XIX Zjeździe, ale zapowiada się, że będzie ciekawie.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “POLECANY WPIS: 45 członków OZPL pozbawionych mandatu

  1. Pingback: Pekin delegalizuje VPN | Za Wielkim Murem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s