Tłumaczenie, że dane statystyczne ChRL bardziej przynależą do półki z fikcją niż do działu ekonomia, to syzyfowa praca. Poświęciłem już duży wpis problemom z wyliczeniem PKB w ChRL, więc nie będę tego powtarzał, ale dzisiaj agencje donoszą o kolejnym mieście, gdzie władze przyznają się, że doszło do fałszowania danych statystycznych.

Baotou (包头, mong. Bugat Hot ) w Mongolii Wewnętrznej, największy ośrodek przemysłowy regionu był zmuszony do przyznania się, że działał do tej pory w oparciu o fałszywe dane statystyczne. W tym wypadku zadziwiająca jest skala zjawiska. W raporcie za 2017 rok przyznano, że dochody podatkowe w mieście (miasto na prawach prefektury, 地级市) były w rzeczywistości niższe o 50% niż wcześniej deklarowano.

Co ciekawe lokalne władze mówią wprost, że jest to wynik w dużym stopniu fałszywego podkręcania danych statystycznych, ale już nie powiedziano, kto jest za podkręcanie odpowiedzialnym.

Jeszcze przed doniesieniami z Baotou władze całego Regionu Autonomicznego Mongolii Wewnętrznej oraz Miasta Tianjin (miasto wydzielone pod bezpośrednim zarządem rządu centralnego, 直辖市)1 przyznały, że dane ekonomiczne za rok 2016 były „wyolbrzymione”. W wypadku Mongolii Wewnętrznej jest to 40% za rok 2016 oraz 26% za rok ubiegły. Dane z Tianjin mają być „wyolbrzymione” o około jedną trzecią.

Batou zostało już zmuszone przez Pekin do odstąpienia od projektu budowy metra, ponieważ kontrolerzy stwierdzili, że lokalny budżet, po odjęciu „wyolbrzymień”, nie poradzi sobie z kosztami obsługi związanych z inwestycją kredytów.

Największe do tej pory fałszowanie danych, jakie ujawniono w ChRL dotyczyło prowincji Liaoning, której władze przyznały, że dane za lata 2011-2014 były spreparowane.

Niedługo Pekin ogłosi wyniki makroekonomiczne za rok 2017. Według wstępnych informacji PKB miał wzrosnąć o 6,9%. Oczywiście władze centralne posługują się oficjalnymi informacjami przekazywanymi w górę od najniższej jednostki terytorialnej, a „wyolbrzymianie” następują na każdym etapie. Jeżeli oficjalne dane się potwierdzą i faktycznie będzie to 6,9%, to według moich szacunków należy odjąć dwa lub dwa i pół punkty procentowe, co dałoby rzeczywisty wzrost PKB ChRL w 2017 roku w granicach 4,4-4,9%. Wciąż całkiem przyzwoity wynik.


1 Chyba muszę przygotować osobny wpis poświęcony podziałowi administracyjnemu ChRL.

Zdjęcie: przemysłowa część Batou.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] problem to fakt, że prowincje, które w przeszłości zostały złapane na „podkręcaniu” danych, teraz korygują swoje wyniki, aby w przyszłości urealnić obraz lokalnej gospodarki. Trudno […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] niektóre lokalne ośrodki władzy idą dalej. Guizhou planuje cięcia w wysokości 11%, a Mongolia Wewnętrzna 10%. Wydaje się, że największe cięcia planują te regiony, które były wcześniej przyłapane […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.