W poniedziałek rozpoczął swoja coroczną sesję fasadowy parlament ChRL, Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (OZPL).1 Na dwutygodniową sesję przygotowano dosyć skromną agendę. Głownie wysłuchanie maratonu raportów, ale wśród nich znalazły się dwie ważne ustawy. Pierwsza to nowe prawo dotyczące zagranicznych inwestycji w ChRL, a druga to ustawa budżetowa.

Ustawa o zagranicznych inwestycjach ma rozbroić krytykę Zachodu, UE i Stanów Zjednoczonych pod adresem Pekinu. Zgodnie z nowymi regulacjami, ma być między innymi zabroniony przymusowy transfer technologii do chińskich partnerów, a nowe sektory będą otwarte dla zagranicznego kapitału. O tej ustawię napisze więcej niedługo, niech wejdzie w życie, a może przy okazji dealu ze Stanami Zjednoczonymi. Dzisiaj chciałbym poświęcić kilka słów tegorocznemu budżetowi.

Największą zmianą jest dążenie do ograniczenia inwestycji przez lokalne władze, które dostały nakaz cięcia wydatków o 5%, a przede wszystkim poważne ograniczenie ambicji w przewidywanym wzroście gospodarczym. Pekin boi się dalszego narastania zadłużenia władz regionalnych, co wymknęło się spod kontroli – w tym roku i tak limit zadłużenia lokalnych władz poprzez emisję obligacji wzrośnie do 800 mld RMB (120 mld USD). Pretekstem do cięć mają być fatalne wyniki makroekonomiczne ze stycznia br.

Jak to bywa w tym systemie, niektóre lokalne ośrodki władzy idą dalej. Guizhou planuje cięcia w wysokości 11%, a Mongolia Wewnętrzna 10%. Wydaje się, że największe cięcia planują te regiony, które były wcześniej przyłapane na sztucznym pompowaniu danych makroekonomicznych, więc muszą przygotować większą korektę.

Generalnie jednak można powiedzieć, że centrum przewiduje cięcia budżetowe na wskroś systemu w wysokości 5%, co jest efektem spowolnienia gospodarczego w 2018 roku, któremu towarzyszyły cięcia podatków, a to o oznacza poważne problemy lokalnych władz ze spięciem budżetów. W przeszłości w podobnej sytuacji lokalne władze zaciągały długi, ale w obliczu coraz większych trudności w obsłudze zadłużenia, jest to droga donikąd. Mimo to będą się zadłużać, jednak tym razem aby domknąć regionalne budżety, a nie stymulować wzrost.

Na poziomie centralnym ma być w br. odnotowany wzrost przychodów o 2,6%, a deficyt budżetowy ma nie przekroczyć 3%. Problem w tym, że wydatki budżetu centralnego stanowią średnio między 20-30% wszystkich wydatków publicznych w ChRL,2 w większości to władze lokalne odpowiadają za realizacje celów wydatków i dochodów państwa.

Wciąż, mimo relatywnie dobrej kondycji budżetu centralnego, i tutaj będą cięcia. Pekin wyda 5% mniej między innymi na edukację. Stracą wszystkie instytucje na każdym szczeblu, od przedszkoli po wyższe uczelnie. Poważnie mają być też ograniczone granty badawcze. Jedna pozycja budżetowa ma jednak zagwarantowany wzrost, są to wydatki na armię. Spodziewany wzrost wyniesie, podobnie jak w poprzednich latach, pomiędzy 7% a 8%. Najwięcej dostanie Marynarka ALW, której rozwój, obok lotnictwa i sił rakietowych, jest w tej chwili priorytetem KPCh.


1 Sesji OZPL towarzyszy ciała doradczego Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin, stąd nazwa „dwie sesje” (lianghui 两会).
2 Najmniej na świecie. Zazwyczaj to budżet centralny odpowiada za większość wydatków publicznych. Co pokazuje, że mimo autorytarnego charakteru reżimu, to posiada on spore luzy systemowe.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.