Wczoraj ogłoszono w Pekinie zwiększenie wydatków na obronę w bieżącym roku rozliczeniowym. Tegoroczny budżet MON wyniesie 1.11 biliona RMB (175 miliardów USD) i będzie większy od poprzedniego o 8,1%.

Co znamienne, jest to wzrost większy niż w ubiegłym roku, kiedy podniesiono budżet na obronę o 7%. Do tej pory tłumaczono w Pekinie wzrost wydatków wojskowych wzrostem PKB, ale od co najmniej dwóch lat wydatki na armię rosną szybciej niż PKB.

W przemówieniu na wczorajszej inauguracji corocznej sesji OZPL premier Li Keqiang zapowiedział utrzymanie w br. celu wzrostu PKB w granicach 6,5%.

Li równocześnie zapowiedział, że ChRL będzie „rozwijać wszystkie aspekty wojskowych ćwiczeń i przygotowań do wojny oraz zdecydowanie i skutecznie strzec narodowej suwerenności, bezpieczeństwa i rozwoju interesów”.

Według premiera ChRL stoi w obliczu poważnych wyzwań na arenie międzynarodowej i partia komunistyczna musi absolutnie potwierdzić swoją kierowniczą rolę na armią, a „jedność między władzą, ludem i armią ma być solidna jak kamień”.

Nic dziwnego, że w realiach ChRL gro wydatków na obronność idzie nie tylko na zakupy nowego sprzętu, ale też na stałe podwyżki uposażenia dla żołnierzy. Lojalność jest w cenie.

Nominalnie wydatki ChRL na obronę wynoszą jedynie ok. jednej-czwartej budżetu Pentagonu, ale takie porównania nie uwzględniają różnej siły nabywczej w obydwu krajach, ani faktu, że w ChRL wiele wydatków związanych z armią jest ukrytych w innych kategoriach budżetowych, na przykład w nakładach na badania naukowe nad nowymi rodzajami broni.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] budżetowa ma jednak zagwarantowany wzrost, są to wydatki na armię. Spodziewany wzrost wyniesie, podobnie jak w poprzednich latach, pomiędzy 7% a 8%. Najwięcej dostanie Marynarka ALW, której rozwój, obok lotnictwa i sił rakietowych, jest w tej […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.