Mimo wszystko trzeba przyznać, że władze nie próbują ukrywać nieścisłości, choć ich oczywiście nie nagłaśniają — o problemie z wiarygodnością danych statystycznych pisałem już nie raz.

Narodowe Biuro Statystyczne Chin (中华人民共和国国家统计局) ogłosiło dane na temat wzrostu PKB poszczególnych prowincji w ubiegłym roku. Mimo świetnych wyników nie ogłoszono konferencji prasowej, ani Xinhua nie przygotowała długiej depeszy agencyjnej. Milczenie wynika z faktu, że dane z prowincji nie zgadzają się z informacjami ogólnokrajowymi.

Oficjalnie PKB ChRL w 2017 roku wzrosło o 6,9%, ale zsumowane dane z prowincji dają 8,1%. „Cud” wynika z faktu, że wiele prowincji wciąż podaje mocno naciągane wyniki makroekonomiczne.

Biuro statystyczne od lat próbuje urzeczywistniać dane ogólnokrajowe. Dlatego też trzeba pamiętać, że kiedy wynik 8,1% jest efektem twórczej działalności urzędników poszczególnych szczebli w prowincjach, to dane podawane przez biuro statystyczne są obarczone błędem wynikającym z potrzeby skorygowania rozbujałej wyobraźni lokalnych władz. Niestety w dużym stopniu polega to na zaprzęgnięciu do pracy intuicji pracowników biura statystycznego.

Inny problem to fakt, że prowincje, które w przeszłości zostały złapane na „podkręcaniu” danych, teraz korygują swoje wyniki, aby w przyszłości urealnić obraz lokalnej gospodarki. Trudno inaczej wytłumaczyć raportowany przez Mongolię Wewnętrzną spadek PKB o 15% lub minimalny wzrost Tianjin o 1,4%.

W kulturze politycznej ChRL proste rozwiązanie, polegające na jednorazowym skorygowaniu wszystkich danych, nie wchodzi w grę.

Problem w tym, że kto wie, która prowincja w tym roku zostanie złapana na manipulowaniu statystykami i będzie w kolejnych latach korygować wyniki. Oznacza to niestety, że w najbliższych latach możemy się spodziewać kolejnych korekt i nikt nie jest wstanie powiedzieć, kiedy będziemy mogli otrzymać dane, odzwierciedlające realia choćby w przybliżony sposób.

Największy wzrost zameldowały najbiedniejsze prowincje Shanxi i Guangxi – ponad 12%. W sumie 11 prowincji donosi o wzroście powyżej 10%.

Wzrost PKB w IV kwartale 2017 (źródło: Narodowe Biuro Statystyczne Chin).

Dane, nawet jeżeli możemy wątpić w poszczególne wartości, wciąż potwierdzają, to co wiemy od dawna: mamy do czynienia w ChRL z ogromną dysproporcją geograficzną rozwoju gospodarczego. Wschodnie, nadmorskie prowincje wciąż wyprzedzają biedny zachód, a różnica jest większa niż nierówności między tzw. starymi i nowymi krajami UE.

PKB skumulowane w IV kwartale 2017 (źródło: Narodowe Biuro Statystyczne Chin).

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.