_91454432_hi035605032

Zdjęcie za BBC.

Jakiś czas temu pisałem o tym, jak rybołówstwo stało się problemem dla rządzących ChRL. Nie chodzi tylko o kłopoty ekonomiczne czy dewastację środowiska naturalnego i zasobów, ale też konflikty z sąsiadami. A biorąc pod uwagę nacjonalistyczną gorączkę, nakręcaną przez KPCh, Pekin nie będzie mógł ani ukrócić poczynań własnych rybaków, ani załagodzić sporów na drodze dyplomatycznej.

W czwartek zginęło trzech rybaków z ChRL w konfrontacji w południowokoreańską strażą wybrzeża. Do incydentu doszło ok. 43 mil morskich na południowy wschód od koreańskiej wyspy Hongdo.

Kuter dokonywał połowów w południowokoreańskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, kiedy pojawiły się koreańskie łodzie patrolowe, zaczął uciekać i dokonywać niebezpiecznych manewrów, aby uniemożliwić abordaż. Koreańczycy w odpowiedzi obrzucili jednostkę granatami ogłuszającymi. Od jednego z nich, który wpadł do nadbudówki, zapaliło się wnętrze. Rybacy ponieśli śmierć w wyniku zaczadzenia. Pozostałych czternastu członków załogi zatrzymała straż wybrzeża. Kuter po ugaszeniu pożaru został zatrzymany w południowokoreańskim porcie.

MSZ ChRL oczywiście protestuje i domaga się przeprowadzenia śledztwa. Śledztwo zresztą już trwa, ale to zawsze brzmi dobrze i robi wrażenie, że Pekin coś robi.

Naruszenia wyłącznej strefy ekonomicznej są kolejnym punktem zapalnym na linii Seul-Pekin, zaraz po północnokoreańskim programie nuklearnym. Do utarczek z rybakami z ChRL dochodzi regularnie, ale jeszcze nigdy nie przybrały on tak tragicznego obrotu.

W czerwcu Korea Południowa i Dowództwo Narodów Zjednoczonych (United Nations Command) nadzorujące zawieszenie broni na Półwyspie Koreańskim przeprowadziły wspólną operację wymierzoną w nielegalne działania rybaków z ChRL. Doszło do tego, po incydencie, kiedy południowokoreańscy rybacy pochwycili dwa trawlery z ChRL i przekazali je wraz załogami władzom. Seul przestraszył się, że w przyszłości może dojść do samosądu, dlatego zintensyfikowano działania straży wybrzeża.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s