tsaiingwen

Na Tajwanie kończy się okres przejściowy wraz z rezygnacją Lin Pi-chao (林碧炤), Sekretarza Generalnego Biura Prezydenckiego oraz generał Yang Kuo-chiang (楊國強) Sekretarza Generalnego Narodowego Biura Bezpieczeństwa. Emerytowany generał lotnictwa Peng Sheng-chu (彭勝竹) zastąpi Yang w Narodowym Biurze Bezpieczeństwa, a obowiązki Lin przejmie tymczasowo dotychczasowy Wicesekretarz Generalny Jason Liu (劉建忻). Zmiany zostały ogłoszone wczoraj późnym wieczorem przez Alexa Huang (黃重諺), sekretarza prasowego Prezydent Tsai Ing-wen.

Obydwaj urzędnicy z własnej woli podali się do dymisji, ale dla każdego jest jasne, że pomimo ładnych sformułowań (Lin ma się zamiar poświęcić pisarstwu, co spotkało się ze zrozumiem prezydent), musieli odejść w momencie, kiedy nowa administracja okrzepła.

Lin Pi-chao został szefem Biura Prezydenckiego w kwietniu przed przekazaniem władzy przez byłego prezydenta Ma Ying-jeou. Jego zadaniem było bezproblemowe przeprowadzenie zmiany, ale jako człowiek wybrany przez poprzednika nie mógł liczyć na pozostanie na stanowisku. Jeszcze zobaczymy, kto go zastąpi, ale jest to jedno z kluczowych stanowisk administracji prezydenckiej, więc można się spodziewać nominacji kogoś zaufanego i dlatego prezydent nie będzie się śpieszyć z obsadą – przynajmniej tak sądzę.

Yang Kuo-chiang przewodniczył Narodowemu Biurowi Bezpieczeństwa od 2015 roku i też jest człowiekiem Ma, dlatego jego odejście było tylko kwestią czasu.

Nowy szef Biura, Peng Sheng-chu, były dowódca naczelny lotnictwa i szef sztabu generalnego, pełnił także funkcję attache wojskowego w Biurze Ekonomicznym i Kulturalnym Tajpej w Waszyngtonie, czyli nie formalnej ambasadzie Tajwanu. Najważniejszy jest jednak fakt, że w czasach prezydentury Chen Shui-bian szefował Biurowi Wywiadu Wojskowego.* Obecnie dla Tajwanu dobre rozeznanie w planach Pekinu będzie kluczowe.

* Co prawda nie przeszkodziło mu to służyć jako doradca ds. strategicznych w administracji Ma, ale można uznać, że ta nominacja miała raczej stworzyć wrażenie ponadpartyjnego porozumienia. Trudno ocenić, czy Peng miał jakikolwiek rzeczywisty wpływ na Ma.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.