Tsai przemeblowuje gabinet

tsaiingwen

Na Tajwanie kończy się okres przejściowy wraz z rezygnacją Lin Pi-chao (林碧炤), Sekretarza Generalnego Biura Prezydenckiego oraz generał Yang Kuo-chiang (楊國強) Sekretarza Generalnego Narodowego Biura Bezpieczeństwa. Emerytowany generał lotnictwa Peng Sheng-chu (彭勝竹) zastąpi Yang w Narodowym Biurze Bezpieczeństwa, a obowiązki Lin przejmie tymczasowo dotychczasowy Wicesekretarz Generalny Jason Liu (劉建忻). Zmiany zostały ogłoszone wczoraj późnym wieczorem przez Alexa Huang (黃重諺), sekretarza prasowego Prezydent Tsai Ing-wen.

Obydwaj urzędnicy z własnej woli podali się do dymisji, ale dla każdego jest jasne, że pomimo ładnych sformułowań (Lin ma się zamiar poświęcić pisarstwu, co spotkało się ze zrozumiem prezydent), musieli odejść w momencie, kiedy nowa administracja okrzepła.

Lin Pi-chao został szefem Biura Prezydenckiego w kwietniu przed przekazaniem władzy przez byłego prezydenta Ma Ying-jeou. Jego zadaniem było bezproblemowe przeprowadzenie zmiany, ale jako człowiek wybrany przez poprzednika nie mógł liczyć na pozostanie na stanowisku. Jeszcze zobaczymy, kto go zastąpi, ale jest to jedno z kluczowych stanowisk administracji prezydenckiej, więc można się spodziewać nominacji kogoś zaufanego i dlatego prezydent nie będzie się śpieszyć z obsadą – przynajmniej tak sądzę.

Yang Kuo-chiang przewodniczył Narodowemu Biurowi Bezpieczeństwa od 2015 roku i też jest człowiekiem Ma, dlatego jego odejście było tylko kwestią czasu.

Nowy szef Biura, Peng Sheng-chu, były dowódca naczelny lotnictwa i szef sztabu generalnego, pełnił także funkcję attache wojskowego w Biurze Ekonomicznym i Kulturalnym Tajpej w Waszyngtonie, czyli nie formalnej ambasadzie Tajwanu. Najważniejszy jest jednak fakt, że w czasach prezydentury Chen Shui-bian szefował Biurowi Wywiadu Wojskowego.* Obecnie dla Tajwanu dobre rozeznanie w planach Pekinu będzie kluczowe.

* Co prawda nie przeszkodziło mu to służyć jako doradca ds. strategicznych w administracji Ma, ale można uznać, że ta nominacja miała raczej stworzyć wrażenie ponadpartyjnego porozumienia. Trudno ocenić, czy Peng miał jakikolwiek rzeczywisty wpływ na Ma.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s