kmt_headquarters_taipei

Na bogactwo GMD składają się przede wszystkim nieruchomości, ale też rezerwy gotówkowe i papiery wartościowe.

Guomindang (GMD) to prawdopodobnie najbogatsza partia polityczna w jakimkolwiek demokratycznym kraju – oczywiście nie może się równać z KPCh, która posiada praktycznie na własność ChRL.

Bogactwa GND są od lat źródłem kontrowersji, zarówno jeżeli chodzi o ich źródła, jak i przewagę, jaką pieniądze dawały GMD od czasu demokratyzacji Tajwanu. Oficjalnie deklarowany majątek partii wynosi ponad miliard USD, ale niezależne szacunki mówią nawet o 10 miliardach USD. Demokratyczna Partia Postępu (DPP) wygrała wybory na wyspie, także dzięki hasłu odebrania zagrabionego przez GMD majątku.

Poważnym krokiem na drodze rozliczenia GMD jest sobotnia decyzja Sądu Konstytucyjnego, który odmówił rozpatrzenia skargi GMD na Ustawę o Rozporządzaniu Nieprawidłowo Nabytym Majtkiem Partii Politycznych 0raz Organizacji Stowarzyszonych (政黨及其附隨組織不當取得財產處理條例).

Sąd Konstytucyjny co prawda odrzucił skargę z powodów formalnych – konstytucja przewiduję, że skargę musi poprzeć jedna trzecia ze 113 członków Yuanu Ustawodawczego, a skargę poparło jedynie 35 deputowanych z ramienia GMD. Niemniej jest to zwycięstwo obecnych władz. Zwłaszcza, że skargi nie poparli przedstawiciele innych partii obecnych w parlamencie.

Przedstawiciele GMD próbowali obejść wymogi konstytucyjne składając także „prośbę o interpretację”, ale Sąd Konstytucyjny nie dał się nabrać i zignorował taką pozakonstytucyjną formę.

Przedstawiciele GMD, co było do przewidzenia, podnoszą krzyk o zaburzeniu normalnego funkcjonowania partii politycznych i negatywnym wpływie na rozwój demokracji na Tajwanie.

Uchwalona w lipcu br. ustawa przewiduje, że cały majątek w dyspozycji GMD nabyty po 15 sierpnia 1945 roku z wyłączeniem: składek członkowskich, donacji sympatyków, dotacji budżetowych dla kandydatów startujących z list GMD oraz zysków z oprocentowania tych zasobów, muszą być przekazane skarbowi państwa albo zwrócone pierwotnym właścicielom lub ich spadkobiorcom.

GMD i organizacje stowarzyszone muszą w ciągu roku od wejścia ustawy w życie zarejestrować w komisji specjalnej cały posiadany majątek ruchomy, jak i nieruchomy. Niepodporządkowanie się grozi grzywną od miliona do pięciu milionów NTD (31 146 USD – 155 734USD). Komisja ma prawo nakładać grzywnę co 10 dni aż do spełnienia warunków ustawy.

W celu uniemożliwienia ukrycia lub wywozu majątku za granicę zabroniono przedstawicielem prawnym GMD sprzedaży lub transferu majtku od dnia wejścia w życie ustawy pod groźbą kary pięciu lat pozbawienia wolności. Wyznaczono także wysokie grzywny dla osób trzecich próbujących pomagać GMD w ukryciu lub wywozie majątku.

Majątek nieruchomy GMD pochodzi przede wszystkim z konfiskat przeprowadzanych w latach czterdziestych i pięćdziesiątych na przeciwnikach reżimu (w tym ofiar tzw. incydentu 228), rodzin wywodzących się z lokalnych elit lub zwykłych przedsiębiorcach, którzy musieli zrobić miejsce ludziom powiązanym z GMD. Także lwia część majątku pojapońskiego, który powinien trafić do skarbu państwa w 1945 roku znalazł się w posiadaniu GMD. W latach późniejszych, w czasach bumu gospodarczego GMD zdobywał fundusze przez bezwstydną korupcje oraz wymuszając powszechnego „bakszyszu” praktycznie od każdego większego biznesu na wyspie.

Podejrzewam, że kiedy trudno będzie ukryć ludziom GMD nieruchomości, to część pozostałego majątku mogą skutecznie rozgrabić.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] Guomindang (GMD), główna partia opozycyjna na Tajwanie wybrała nowego przewodniczącego. Został nim Wu Den-yih […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] już o problemach majątkowych Guomindangu. Ta najbogatsza w demokratycznym świecie partia polityczna zgromadziła ogromny majątek, ale […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.