Wu Den-yih

Wczoraj Guomindang (GMD), główna partia opozycyjna na Tajwanie wybrała nowego przewodniczącego. Został nim Wu Den-yih (吳敦義) zdobywając ponda 52% głosów członków partii. Pokonał pięciu innych kandydatów. Wu zastąpi w sierpniu obecną przewodniczącą Hung Hsiu-chu, której nie udało się poprawić znacząco notowań partii.

Wu, były wiceprezydent w czasie drugiej kadencji Ma Ying-jeou i wieloletni parlamentarzysta, ma ogromne doświadczenie, ale jest postrzegany raczej jako przejściowy przewodniczący.

GMD przeżywa kryzys, ponieważ traci kontakt z populacją wyspy, której świadomość coraz bardziej oddala się od chińskich korzeni i tworzy własną tożsamość. Wu jest wiązany z niepopularnym Ma Ying-jeou oraz jest orędownikiem poprawy i utrzymania stabilnych więzi z kontynentem, dlatego nie będzie raczej wiarygodną twarzą nowego GMD. Zwłaszcza, że z gratulacjami zaraz pospieszył Przewodniczący ChRL, Xi jinping, wyrządzając Wu raczej niedźwiedzią przysługę.

Partia Narodowa próbuje podjąć walkę polityczną z niepodległościową Demokratyczną Partią Postępu (DPP), rządzącą od zeszłego roku na wyspie. Wu w swojej mowie wskazał, iż partia będzie próbowała przeprowadzić reformę systemu emerytalnego oraz zwiększyć dochody ludności i przyśpieszyć rozwój gospodarczy. Trudno jednak traktować takie zapowiedzi z ust lidera opozycji inaczej niż niż w kategoriach czystego marketingu politycznego.

Prawie siedemdziesięcioletni Wu prędzej będzie musiał się skoncentrować na „wychowaniu” kolejnego pokolenia przywódców GMD i przygotowaniu partii do wyborów samorządowych, które mogą wypromować nowe nazwiska.

Wszystko będzie jednak zależeć od sukcesów (czy raczej w nadziejach GMD niepowodzeń) rządów DPP i zdolności samego GMD na przynajmniej pewne zdystansowanie się od ChRL. To pierwsze wydaje się jednak bardziej prawdopodobne, niż drugie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.