taiwan-138822

Ostatnie badanie opinii publicznej na Tajwanie pokazało, że mniej niż połowa mieszkańców wyspy uważa się za Chińczyków. Od lat liczba Tajwańczyków samoidentyfikujących się jako Chińczycy oscylowała w granicach 50%. Od dawna widać też powolną – choć stałą – tendencję spadkową.

Według sondażu obecnie tylko 46,8% Tajwańczyków potwierdza, że są Chińczykami. Spadek w stosunku do poprzedniego kwartału jest duży, ponieważ wynosi 14,3 %. Równocześnie liczba osób, które twierdzą, że nie są Chińczykami wyniosła niewiele mniej, 46,5%.

Wciąż 80% respondentów uważa się za przynależnych do chińskiej rasy, nawet jeżeli nie uważają się już za Chińczyków.

Badanie wykonano w ramach projektu „Survey of National Identity among Taiwanese People in the Second Quarter of 2014.” stworzonego przez Taiwan Competitiveness Forum (TCF) think-tank z Tajpej.

Wpływ na wyniki badania mają na pewno ostatnie wydarzenia na wyspie z powstaniem „Słonecznikowego ruch” i protestami przeciwko paktowi gospodarczemu z ChRL na czele. Odchodzenie Tajwańczyków od chińskiej samoidentyfikacji następuję jednak od lat. Zwłaszcza młode pokolenie (do 30 roku życia) bardziej utożsami się z Tajwanem – jako samodzielnym bytem kulturowym i politycznym – niż z Chinami.

W Chinach od wieków identyfikacja narodowa jest bardziej złożona niż w nowożytnej Europie. Mamy tutaj do czynienia z identyfikacją etniczną. Ktoś może czuć się członkiem jednego z ludów hańskich (汉族 Hànzú), ale równocześnie istniej szersza identyfikacja z narodem (ludem) chińskim (中华民族 Zhōnghuá mínzú).

Koncepcja narodu chińskiego jest dosyć nowa i narodziła się razem z nowożytnym ruchem nacjonalistycznym. Do narodu chińskiego na początku byli zaliczani oprócz Chińczyków Han także Mongołowie, Mandżurowie, Tybetańczycy i ludność Hui (muzułmanie z różnych grup etnicznych pochodzących z północno-wschodnich Chin). Po 1949 roku Mao dołączył wszystkie grupy etniczne zamieszkujące ChRL do narodu chińskiego. Oczywiście idea narodu chińskiego jest tworem sztucznym, wymyślonym jako próba stworzenia wspólnego mianownika dla wszystkich narodowości zamieszkujących Chiny.

Innym pojęciem jest koncepcja chińskiej rasy (种族 Zhǒngzú – kombinacja słów „nasienie” i „pokrewieństwo”), która została stworzona przez chińskich intelektualistów (prekursorem był Yan Fu (严复) w czasie fermentu intelektualnego w okresie upadku cesarstwa. Znaczenie „chińskiej rasy” ewoluowało i nie jest zbyt precyzyjne – pewnie dlatego jest chętnie używane na Tajwanie. Na początku był użyty w ramach adaptacji w Chinach dziewiętnastowiecznych idei darwinizmu społecznego. Potem pojęcie chińskiej rasy wykorzystywano do wykluczenia Mandżurów (i ich dynastii) ze zbiorowości Chińczyków. Dzisiaj jest częściej używane do opisania bardzo szerokiej wspólnoty cywilizacyjnej i kulturowej (tak jak można mówić o jakieś wspólnocie kulturowej Słowian), ale – co ważne – nietworzącej wspólnotę polityczną.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] która wciąż popiera ideę unifikacji wyspy z kontynentem. Problem w tym, że hasło jednych Chin nie ma już takiego odzewu na Tajwanie jak choćby dziesięć lat temu, a nie mówiąc już dwadzieścia, czy czterdzieści lat […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] przeżywa kryzys, ponieważ traci kontakt z populacją wyspy, której świadomość coraz bardziej oddala się od chińskich korzeni i tworzy własną tożsamość. Wu jest wiązany z niepopularnym Ma Ying-jeou oraz jest orędownikiem poprawy i utrzymania […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] Tendencja jest już od lata stała. Coraz mniejsza liczba Tajwańczyków utożsamia się z Chinami, ale jeszcze nigdy tak niewielu uważało się za Chińczyków i tak wielu chciało formalnej niepodległości. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.