Tendencja jest już od lata stała. Coraz mniejsza liczba Tajwańczyków utożsamia się z Chinami, ale jeszcze nigdy tak niewielu uważało się za Chińczyków i tak wielu chciało formalnej niepodległości.

Według opublikowanego wczoraj badania opinii publicznej tylko 14% badanych wierzy, że wyspa i kontynent są częścią tego samego narodu.

Wyniki badania trzeba jednak odczytać w kontekście zadanych pytań, które w dużym stopniu ustawiły odpowiedzi – badanie wykonano na zlecenie niepodległościowych i prorządowych Fundacji Ketagalan i Taiwan Brain Trust.

54% badanych uznało, że jeżeli niemożliwe jest utrzymanie status quo, to wyspa powinna stać się niepodległym państwem. Wciąż, 24% uznało, że trzeba zgodzić się na unifikację – reszta nie miała zdania. Widać, że postawiony warunek w pytaniu zmusił wielu ludzi do wybrania niepodległości, choć pewnie większość wolałby pozostanie przy obecnym status quo.

Miażdżące dla nadziei Pekinu na pokojowe zjednoczenie są jednak wyniki dotyczące tożsamości wyspiarzy. Zwłaszcza, że tutaj pytanie było proste i nie można mówić, że „nakierowywało” badanych na odpowiedź – zresztą inne sondaże pokazują ten sam trend. 57,5% badanych uznaje się za Tajwańczyków, tylko 5% za Chińczyków, a 35% twierdzi, iż ma podwójną tożsamość chińsko-tajwańską.

Badanie przeprowadzono już po zerwaniu z Panamą, co pokazuje, że strategia ChRL zastraszania i izolowania Tajwanu nie sprawdza się, ale to nic nowego. Problem w tym, że chińscy komuniści inaczej nie potrafią, a jak próbują, to im nie wychodzi.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] dni temu pisałem o sondażu na Tajwanie, który pokazał, że tylko 5% populacji uważam się tam w pełni za Chińczyków. W tym tygodniu […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] większość społeczeństwa wyspy oddala się od kontynentu, to część prozjednoczeniowych polityków staje się coraz bardzie propekińska. KPCh przestaje […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] jako zwycięstwo „cichej większości”, która chce zjednoczenia z kontynentem. Jednak od lat wszystkie badania opinii publicznej na wyspie wskazują, że taka większość nie istnieje. Większość chce zachowania status […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.