hung-xi

Przewodnicząca Guomindang (GMD), Hung Hsiu-chu jest na kontynencie z wizytą i dzisiaj spotkała się z Xi Jinping. GMD próbuje pokazać się jako jedyna siłą zdolna do dialogu z ChRL i strażnika zasady jednych Chin na Tajwanie, ale w ten sposób wpisuje się w scenariusz pisany w Pekinie.

Sama Hung była kandydatką GMD w wyborach prezydenckich, dopóki nie została wymieniona przez partię na Erica Chu. Co ciekawe, po fatalnych wyborach dla GMD Hung została nową przewodniczącą. Hung została odsunięta od wyborów właśnie dlatego, że jej zbyt propekińska platforma odstraszyła wyborców od nacjonalistów. Trudno zrozumieć, jak GMD chce odzyskać wyborców proponując jeszcze więcej tego samego.

GMD zainicjowała bezpośrednie kontakty z kontynentem – formalnie są to rozmowy między dwiema partiami GMD i KPCh – ponad dekadę temu po przegranych drugich wyborach prezydenckich w 2004 roku. Teraz w obliczu działań Pekinu dążących do izolacji dyplomatycznej Tajwanu zbyt bliskie stosunki z kontynentem mogą być już jednak odebrane jako zdrada.

Wybór Hung na nową przewodniczącą GMD był zwycięstwem frakcji konserwatywnej, która wciąż popiera ideę unifikacji wyspy z kontynentem. Problem w tym, że hasło jednych Chin nie ma już takiego odzewu na Tajwanie jak choćby dziesięć lat temu, a nie mówiąc już dwadzieścia, czy czterdzieści lat wcześniej. Dlatego kalkulacja GMD, że wyborcy odpłyną od DPP i poprą nacjonalistów, jak to było w 2008 roku może być błędna. Zwłaszcza, że Ma Ying-jeou startował wtedy z bardzo umiarkowaną platformą.

Po pierwsze, nieuniknione przepływy poparcia od rządzącej DPP nie muszą przynieść poprawy notowań GMD. Jest wiele partii, które mogą na tym skorzystać. Po drugie, GMD nie docenia faktu, że utrata prezydentury przez DPP była w 2008 roku przede wszystkim efektem fatalnej oceny samego Chen Shui-bian, zamieszanego w skandale korupcyjne, a niekoniecznie wynikała z prochińskich sentymentów elektoratu. Hung i popierający ją konserwatyści jednak tego nie widzą.

W niedzielę Hung złożyła hołd w mauzoleum Sun Yat-sena w Nankinie i przy okazji wygłosiła przemówienie przypominając, jak Sun Yat-sen miał inspirować komunistów i nacjonalistów do „wspólnej pracy na rzecz walki o narodowe odrodzenie i poprawę życia ludzi.” Może jest to dobrze odbierane w Pekinie, ale na Tajwanie raczej budzi wzruszenie ramion.

Mam wrażenie, że GMD kompletnie się oderwał od większości elektoratu na Tajwanie.

Na wyspie DPP i rząd reagują ze spokojem na „pielgrzymkę” Hung. Alex Huang, rzecznik prezydent Tsai Ing-wen, powiedział, że rząd widzi w pozytywnym świetle wszelkie międzyludzkie kontakty z kontynentem. Przypomniał jednak, że wszystkie partie polityczne powinny popierać wybór demokratyczny i wspierać politykę rządu w Cieśninie Tajwańskiej.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] partii. Pokonał pięciu innych kandydatów. Wu zastąpi w sierpniu obecną przewodniczącą Hung Hsiu-chu, której nie udało się poprawić znacząco notowań […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.