986355695324456423-eric-chu.full

Eric Chu

Guomindang (GMD) porzucił dzisiaj na konwencji wyborczej w Tajpej swoją kandydatkę na urząd prezydenta, Hung Hsiu-chu. Wszystko się odbyło przez – oczywiście – aklamację, wyrażoną – oczywiście – oklaskami i nikt – oczywiście – nie oponował… No poza samą Hung. To desperacki ruch na trzy miesiące przed wyborami. Hung jednak spadła w sondażach na trzecie miejsce i bossowie GMD uznali chyba, że nie ma już nic do stracenia.

Hung na końcu i tak zadeklarowała, że „partia mogła zrezygnować z niej, ale ona nie zrezygnuje z partii”. Trzeba jakoś zachować twarz, no nie?

We wszystkim chodzi jednak o kasę, i to w wypadku GMD o dużą kasę.

Chu – przewodniczący GMD i burmistrz Nowego Tajpej – natychmiast wezwał zwolenników partii do zjednoczenia i zaufania. GMD dąży przede wszystkim do zachowania większości w parlamencie. Stanowisko prezydenta wydaje się już chyba utracone. Nawet jeszcze w miarę popularny w samej Tajpej Chu raczej nie zdoła odwrócić trendu, ale oczywiście wszystko jest jeszcze możliwe.

Prawdziwym celem GMD jest jednak zachowanie kontroli nad parlamentem i nie chodzi jedynie o kwestię władzy, ale ochronę zgromadzonego majątku. GMD jest prawdopodobnie najbogatszą partią polityczną w krajach demokratycznych.

Według oficjalnych deklaracji GMD ma majątek warty około miliarda USD, ale wiele szacunków mówi o sumie nie mniejszej niż 10 miliardów USD w udziałach na giełdzie i nieruchomościach. Lwia cześć tego pochodzi z nielegalnych przejęć ziemi i własności po opuszczeniu wyspy przez Japończyków w 1945 roku. Guomindangowski rząd przekazał lub sprzedał za bezcen partii majątek państwowy przejęty po Japończykach. Nie bez znaczenia też był okres białego terroru, który polegał nie tylko na fizycznej likwidacji opozycji, ale też na przejmowaniu udziałów w biznesie. Później działacze partyjni korzystali na sekretnych informacjach pochodzących z rządu i budowali partyjny majątek przy okazji zbijania prywatnych fortun.

Kluczowym warunkiem utrzymania majątku przez GMD jest jednak utrzymanie się przy władzy. Co prawda, w latach 2000-2008 władzę sprawował prezydent z Demokratycznej Partii Postępu (DPP) Chen Shui-bien, ale DPP nie posiadała wtedy większości parlamentarnej i de facto mieliśmy do czynienia z rządem mniejszościowym. Także późniejsze kłopoty Chen z oskarżeniami o korupcje nie pozwalały na pełne rozliczenie majątku GMD.

Teraz GMD stoi przed możliwością utraty nie tylko stanowiska prezydenta, ale też większości parlamentarnej, a co za tym idzie może zostać otwarta droga do pełnego prześwietlenia majątku partii, który jest też kluczem do jej dotychczasowych sukcesów politycznych. GMD czerpie swoją siłę polityczną z posiadanego majątku, który może chronić i wciąż pomnażać tylko sprawując władzę.

Dlatego jednym z pierwszych ruchów opozycji, jeżeli zdobędzie urząd prezydenta i większość parlamentarną, powinno być uderzenie w finanse GMD. Tutaj pojawia się Chu. Może nie pokona Tsai Ing-wen z DPP i nie wygra wyborów prezydenckich na całej wyspie, ale w regionie Tajpej może przyciągnąć na tyle wielu wyborców, że GMD zachowa kontrolę parlamentu.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. Chu Li-lun jest oczywiście burmistrzem Nowego Tajpej, po tym jak wielokrotnie zapewniał, że nie porzuci miasta dla prezydentury jego popularność w Nowym Tajpej jest dość wątpliwa. Dzisiejsza zmiana zakończyła cyrk z Hung Hsiu-chu w roli klauna i rusza w końcu prawdziwa walka o władzę. Spodziewam się bardzo brudnej kampanii, czyli typowo po tajwańsku.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Sam nie wiem, jak zjadłem „Nowe” przed Tajpej. Dzięki za korektę. Fajnie mieć uważnych czytelników.

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. […] (GMD) to prawdopodobnie najbogatsza partia polityczna w jakimkolwiek demokratycznym kraju – oczywiście nie może się równać z KPCh, która posiada praktycznie na własność […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] Hung była kandydatką GMD w wyborach prezydenckich, dopóki nie została wymieniona przez partię na Erica Chu. Co ciekawe, po fatalnych wyborach dla GMD Hung została nową przewodniczącą. Hung została […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.