1280px-free_tibet_rally_chiang_kai_shek_memorial_square_taipei_taiwan_2364610320

Yuan Ustawodawczy przyjął poprawkę do przepisów emigracyjnych przyznającą prawo pobytu osobom o statusie bezpaństwowca, które przybyły na Tajwan z Tybetu podróżując przez Indie lub Nepal przed 29 czerwca br. Nie mogą być one zmuszone do opuszczenia wyspy, kiedy ich tożsamość zostanie potwierdzona przez Komisję ds. Tybetu i Mongolii, a po wypełnieniu formalności będą mogły uzyskać prawo stałego pobytu i pozwolenie na pracę.

Dotychczasowe przepisy gwarantowały takie sama prawa Tybetańczykom przybyłym w okresie między 21 maja 1999 roku a 31 grudnia 2008 roku. Szacuje się, że poprawka będzie dotyczyć co najmniej 16 osób.

To ważne, że względu na fakt, iż obywatele ChRL przebywający na Tajwanie nielegalnie są zazwyczaj deportowani na kontynent.

Tajwan ma dosyć dwoisty stosunek do kwestii Tybetu. Z jednej strony, formalnie jako Republika Chińska uważa się za spadkobiercę państwa chińskiego i długo na drukowanych na wyspie mapach nie tylko Tybet, ale także Mongolia leżała w granicach Republiki Chińskiej. Stąd też poczucie, że Tybetańczycy mają prawo przybywać na Tajwan, ale jako mieszkańcy Chin.

W ostatnich latach jednak zaczęło przeważać poczucie, że Tybetańczycy i Tajwańczycy – zarówno ci, którzy mieszkali na wyspie przed 1945 roku, jak i późniejsi uciekinierzy – są podobnymi ofiarami reżimu komunistycznego na kontynencie. Coraz więcej osób popiera ideę niepodległości Tybetu. Jest to kolejny element zmian świadomościowych na wyspie. Ludzie zaczynają rozumieć wspólnotę interesów w myśl, że jeżeli Tajwan ma prawo do samostanowienia, to tym bardziej Tybet.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.