cwu5vhuxaaalxuj

Były szef Biura ds. Tajwanu Rady Państwowej (国务院台湾事务办公室), Gong Qinggai (龚清概) został formalnie postawiony w stan oskarżenia za nadużycie władzy i pobieranie łapówek. Gong pracował w Biurze od 2013 roku i jako jego szef odbył co najmniej jedną tajną (nie do końca) podróż na wyspę.

Gong był „pod śledztwem” już od stycznia ubiegłego roku, więc jego formalne oskarżenie nie stanowi niespodzianki. Sprawa jest jednak dla Pekinu delikatna ze względu na pogarszające się relacje z Tajwanem.

Teoretycznie Biuro ds. Tajwanu powinno być wizytówką reżimu. Przecież jego głównym zadaniem jest przekonanie Tajwańczyków, że ChRL to normalne, atrakcyjne i dobrze rządzone państwo. Dlatego powszechne przekonanie jest takie, że w Biurze powinni pracować najlepsi z najlepszych. Jeżeli jednak i tutaj dotarł rak korupcji, to jak musi wyglądać sytuacja w innych segmentach administracji państwowej lub aparatu partyjnego?

Krótki komunikat prokuratury co prawda nie wskazuje, jakiego okresu w karierze Gong dotyczą oskarżenia. Wielu komentatorów podejrzewa, że odnosi się to czasów jego działalności w prowincji Fujian, ale nie ma to większego znaczenia. Biuro jest skompromitowane.

Jest też w tym wszystkim inny ciekawy element. Jeszcze w kwietniu Gong został oskarżony o „zabobonne praktyk”, jak w partyjnej nowomowie określa się praktyki religijne zabronione przez partię. Oskarżenie o praktyki religijne jest często wykorzystywane do łamania oskarżonych, przeciwko którym nie ma zbyt wielu dowodów, a standardowe procedury przesłuchań (tortury) nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Pojęcie „zabobonnych praktyk” jest jednak tak pojemne, że zawsze coś się znajdzie, a oskarżony, który wie, że się już nie wywinie, idzie na współpracę licząc na łaskę byłych towarzyszy.

Gong oczywiście był skorumpowany, ale kto w tym systemie nie jest? Lecz tutaj raczej chodzi o kwestię walk wewnętrznych i czyszczenie pola przez Xi Jinping przed główną rozgrywką w czasie nadchodzącego XIX Zjazdu KPCh.

W sprawie Gong zawsze istnieje też podejrzenie, że oskarżenie to kara za nieudolność w działaniach w stosunku do Tajwanu, ale moim zdaniem to zbyt daleko idące dywagacje.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.