chiny-bez-makijazu-ebookTytuł: Chiny bez makijażu
Autor: Marcin Jacoby
Wydawnictwo: Muza (2016)

Dzisiaj kolejna książka – w końcu przekopuję się przez świąteczne prezenty.

Całkiem fajna książka napisana w naprawdę dobrym stylu. Autor zajmuje się wieloma sprawami. Od języka i kontekstu kulturowego oraz historycznego, przez kuchnię po sprawy bieżące. Dobrym pomysłem było podzielenie książki na pięć dużych bloków tematycznych: Tożsamość, Ludzie, Polityka, Gospodarka i Społeczeństwo oraz Chiny dla Polaka.

Dobrą książkę o Chinach można poznać po braku czarno-białych klisz (czy to pro- czy anty reżimowych). Lecz umiejętność rozdzielenia systemu politycznego od samego kraju nie udaje się zbyt wielu osobom.

Sam, z powodu wykształcenia i zamiłowania poświęcam dużo uwagi polityce, więc siłą rzeczy jestem krytyczny. Wydaje mi się jednak, że potrafię oddzielić sceptyczne podejście do reżimu komunistycznego z realnym spojrzeniem na społeczeństwo i kulturę Chin (szeroko rozumianych). Oczywiście, znajdzie się wielu, którzy uznają inaczej.

Dużą zaletę stanowią zdjęcia, które nie często trafiają dzisiaj do książek – niby każdy może sobie potem wszystko znaleźć w Internecie, ale niewielu to naprawdę robi.

Od wydawcy:

Książka Marcina Jacoby’ego, doktora sinologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest subiektywnym przewodnikiem pewnego Polaka po chińskiej kulturze i chińskiej współczesności. Autor nie zapomina przy tym o głębszym kontekście historycznym i kulturowym, bo tylko w ten sposób można wznieść się ponad uproszczenia i stereotypy i zastanowić się, jaki naprawdę jest ten wielki kraj.

Czy Chiny to archaiczna dyktatura gnębiąca swoich obywateli, czy może nowa potęga ekonomiczna? Lider innowacji czy moloch o zapadłych wioskach i tysiącach robotników pracujących w pocie czoła w fabrykach? Czy coś łączy dawne cesarstwo i dzisiejszą młodocianą potęgę, czy istnieją jakieś cechy wspólne pomiędzy pradawną cywilizacją, gdzie niemal wszystko wynaleziono na długo przed Europą, a krajem tanich podróbek, na które wielu z nas patrzy z góry? Jacy ludzie żyją w tym najludniejszym państwie na ziemi? Czy stanowią jednolitą masę, czy są mozaiką narodów, języków i kultur? W co wierzą, jakie mają zmartwienia? Jakie wyzwania stawia przed nimi nowoczesność?

To obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy pragną wgryźć się głęboko w „chińskość” i zrozumieć, co może w niej tak fascynować. To również odważne spojrzenie na współczesne Państwo Środka i jego kierunki rozwoju w nowym millennium.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.