id-10083965

Od 10 lutego obowiązuje w ChRL nowa regulacja zobowiązująca obcokrajowców wjeżdżających do kraju poddanie się procedurze pobrania odcisków palców. Z wyjątkiem dyplomatów, każdy w przedziale wieku 14-70 lat będzie musiał zgodzić się na zeskanowanie odcisków palców.

W tej chwili to Japonia i Stany Zjednoczone przymusowo pobierają od przyjezdnych odciski palców. Nasze odciski palców są też pobierane przy wyrabianiu paszportów. Pewnie zaczną nas też niedługo chipować. Dlatego nie rzucajmy kamieni w Pekin, ale w Tokio i Waszyngton. To inni, te tzw. liberalne demokracje dały chińskim komunistom pretekst.

W tej chwili odciski palców są pobierane na lotnisku w Shenzhen, ale do końcu roku procedura będzie obowiązywać na wszystkich przejściach granicznych ChRL.

Co roku odwiedza ChRL około 13 milionów obcokrajowców. Wkrótce Pekin będzie miał całkiem dużą bazę danych do wykorzystania w przyszłości.

A tak przy okazji. Nadal wierzycie, że czytnik linii papilarnych w komputerze czy komórce daje wam jakąś gwarancję prywatności?

3

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.