screenshot_2017-03-03_09-14-16

Ciężkie jest życie wielkich międzynarodowych korporacji. Już im się wydaje, że mają sprawdzoną receptę na sukces, że mają uniwersalny klucz do każdego kraju, a tutaj nagle się okazuję, że bezmyślne kopiowanie z centrali może się okazać błędem. Jak tu robić biznes, kiedy trzeba uważać na lokalną specyfikę i wrażliwość?

Uwaga: to był sarkazm – żyjemy w takich czasach, że trzeba to zaznaczać.

Pizza Hut, jak wiele innych firm, postanowiła skorzystać z rocznicy Incydentu 228 na Tajwanie i z tej okazji przygotowała „zabójczą”, pięciodniową promocję. Problem w tym, że w czasie masakry rozpoczętej 28 lutego 1947 roku mogło zginąć nawet 50 tysięcy ludzi.

Oczywiście, w firmie ktoś bezmyślnie wykorzystał przysłaną z centrali za oceanem marketingową sztampę. Dlatego w jednej reklamie mógł rzucić: „Gotowi na świętowanie 28 lutego?” z „zabójczą” pizzą.

Niedobrze jednak o poziomie lokalnych kadr świadczą dalsze tłumaczenia, że powinno być „Gotowi na święta” – tak jakby to mogło coś zmienić. Reklamę wycofano i firma ostatecznie przeprosiła, ale niesmak pozostał.

Komentarze Tajwańczyków są bezlitosne. Wielu się zastanawia, czy Pizza Hut odważyłaby się w Stanach Zjednoczonych zaproponować „zabójczą” lub „bombową” promocję z okazji 11 września. Podobnie jak w wielu innych przypadkach na świecie wezwania do bojkotu wydają się najlepszą i jedyną bronią konsumentów.

Zresztą fast-foody są niezdrowe.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.