Dziękuję czytelniczce katjakaminska za podsunięcie tego tematu.

W ChRL pojawiły się nowe podręczniki do wychowania seksualnego wydane przed Pekiński Uniwersytet Pedagogiczny (北京师范大学). Seria podręczników dla dzieci od lat 6 do 12 jest zatytułowana „Cenić życie” (珍爱生命) i choć jest wykorzystywana tylko przez nieliczne szkoły, to już budzi kontrowersje wśród niektórych rodziców.

Książki nie tylko omawiają w całkiem rozsądny sposób i bogato ilustrują takie kwestie jak seks, reprodukcja, dojrzewanie czy różnice fizyczne i psychiczne między płciami, ale też poruszają bez żadnych uników tematy różnych orientacji seksualnych oraz przemocy seksualnej.

Rodzice chyba najbardziej są jednak przerażeni faktem, że autorzy zachęcają dzieci by zadawały im ogólne pytania dotyczące seksu, ale też o ochronę przed wykorzystaniem seksualnym.

Z tego co widziałem to podręczniki są bardzo dobrze przygotowane i dostosowane do rożnych grup wiekowych. Najmłodsi uczą się ogólników i podstaw, a starsi mogą się dowiedzieć  zarówno o różnych orientacjach seksualnych, ale też o chorobach przenoszonych drogą płciową i metodach zapobiegania zakażeniom – nie mówiąc już o antykoncepcji.

To prawdziwa rewolucja w kraju, w którym ledwie w 2007 roku wykreślono homoseksualizm z listy chorób psychicznych, a tradycyjnie uważa się, że seks to coś, co ludzie powinni odkryć sami metodą prób i błędów.

To prawda, że każde nowe małżeństwo w czasie rejestracji dostaje podręcznik o współżyciu w rodzinie, ale jest on mętnie napisany i koncentruje się przede wszystkim na technicznej stronie zapobiegania ciąży – jest to element zarzuconej już polityki jednego dziecka w rodzinie. Szkoły jednak do tej pory unikały edukacji seksualnej, jakby były w Polsce.

Nic dziwnego, że niektórzy rodzice protestują. Nikt z nimi nigdy nie rozmawiał o seksie, więc są przerażeni, że będą musieli odpowiadać na pytania własnych dzieci. Innym nie podobają się zbyt dokładne ilustracje.

Z tego co przeglądałem chiński Internet, to protestującym głównie chodzi jednak o to, że nie ostrzeżono ich o wprowadzeniu nowego podręcznika lub nie przeprowadzono kursów, jak rozmawiać o tym z dziećmi. To ciekawa postawa. Tak inna od tego, co można usłyszeć od konserwatystów na Zachodzie czerwieniących się na myśl o słowach „seks”, „wagina” czy „prącie”.

Kto to powiedział: „Wolę, by moja trzynastoletnia córka zaszła w ciąże, niż się uczyła o seksie.”?

Wielu rodziców jednak popiera wprowadzenie edukacji seksualnej do curriculum. Sprawa jest chyba zresztą przesądzona. „Dziennik Ludowy” broni podręcznika, cytując eksperta mówiącego, że ilustracje są potrzebne ponieważ dają uczniom realistyczne wytłumaczenie kwestii seksu, różnicy płci czy procesu dojrzewania. Wygląda, iż KPCh podjęła decyzję.

Smutne, że żyjąc na peryferiach Zachodu możemy zazdrościć komunistycznym Chinom edukacji seksualnej w szkole…

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Nie każda para dostaje w czasie rejestracji broszurę na temat planowania rodziny.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Ciekawe. Wszyscy moi znajomi Chińczycy dostali, stąd mój wniosek. Może się też zmieniło w ostatnich latach.

   Co prawda myśmy z żoną nie dostali, ale obcokrajowcy w ogóle muszą rejestrować małżeństwa w wydzielonym USC. Uznałem więc, iż „obcy” ich nie dostają.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.