Dzisiaj wracamy do tematu z przed dwóch lat.

W zeszły piątek, po latach negocjacji tajwańska delegacja podpisała list intencyjny na zakup w Iowa zbóż i soi wartości 2 miliardów USD w latach 2018-2019. W ten sposób Tajwan nie tylko zabezpieczy sobie dostawy żywności, ale też zdobędzie głosy członków Kongresu wybieranych z tego stanu oraz przychylność polityków z środkowego zachodu USA. Czyli „czerwonych”, republikańskich regionów, które dały prezydenturę Trumpowi.

W amerykańskim systemie politycznym, rolnicze stany środkowego zachodu, mimo że mniej ludne, odgrywają nieproporcjonalnie dużą rolę. Wszystko ze względu na fakt, że kiedy liczba członków Izby Reprezentantów wybierana w danym stanie zależy od jego populacji, to każdy stan bez względu na wielkość wysyła dwóch senatorów do izby wyższej. Tutaj łatwo im stworzyć silne lobby potrafiące zablokować w senacie każdą ustawę.

Rolnictwo jest w stanach środkowego zachodu wciąż decydującą gałęzią gospodarki. Paradoksalnie, dezindustrializacja przy równoczesnej korporyzacji produkcji żywności doprowadziła do zwiększenia znaczenia lobby zbożowego w regionie.

Tajwan i tak nie jest samowystarczalny, więc musi gdzieś kupować żywność. Długoterminowe kontrakty pozwalają zabezpieczyć dostawy i uchronić się od wahań na rynku. Wiążą także lokalnych producentów z wyspą i dają wpływy na politykę Waszyngtonu. Wszystko warte zapłacenia ceny lekko ponad średnią rynkową w danym momencie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.