Predator B (MQ-9 Reaper )

Według doniesień agencyjnych Indie kupują 24 nieuzbrojone drony, dostosowane do prowadzenia działań obserwacyjnych na morzu. Celem jest monitorowanie aktywności Marynarki ALW w regionie Oceanu Indyjskiego.

Zgoda na zakup została wydana przez administrację Trumpa jeszcze w czerwcu bieżącego roku i jest to pierwsza sprzedaż tej klasy maszyn państwu nie będącym członkiem NATO. Lecz transakcja nie jest jeszcze zamknięta i miała być jednym z tematów rozmów w czasie wizyty w Indiach sekretarza obrony Jamesa Mattisa.

Brak też informacji, o którym modelu są prowadzone indyjsko-amerykańskie negocjacje – oficjalnie używa się kryptonimu „Guardian”. Prawdopodobnie chodzi jednak o Predatora B, a właściwie: MQ-9 Reaper, produkowanego przez General Atomics.

Pekin od jakiegoś czasu zwiększa swoją obecność na Oceanie Indyjskim. Rośnie liczba patroli i jednostek na akwenie oraz powstają bazy zaopatrzeniowe. W Dżibuti jest baza ALW, a chińskie firmy wykupiły porty Hambantota na Sri Lance oraz Payra w Bangladeszu. W planach jest zakup portu Kyauk Pyu w Zatoce Bengalskiej w Myanmarze. Do tego należy dodać projekty infrastrukturalne w Pakistanie w ramach OBOR.

New Delhi ma prawo poczuć się otaczane i stąd zacieśnienie sojuszy i zakupy uzbrojenia.

W planach indyjskie siły lotnicze mają też zakup 90 uzbrojonych Predatorów, które mogą posłużyć zarówno do zwalczania uzbrojonych grup operujących w Kaszmirze, jak i do atakowania kolumn pancernych przeciwnika. Sprzedaż uzbrojonych dronów napotyka jednak opór w Kongresie, gdzie rosną obawy, że mogą być one użyte przeciwko Pakistanowi lub też posłużyć do budowy własnego programu maszyn bezzałogowych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.