W Hong Kongu, w rocznicę powołania ChRL, tysiące ludzi wyszło w proteście w obronie autonomii i rządów prawa w regionie. Wybranie święta narodowego na kontynencie do wyrażenia protestu skierowanego formalnie przeciwko lokalnym władzom, ale w rzeczywistości wymierzonego w Pekin, jest wyzwaniem rzuconym partii komunistycznej.

Protestujący domagali się ustąpienia Rimsky Yuen sekretarza sprawiedliwości w lokalnym rządzie. Wszystko w związku ze skazaniem na karę więzienia trójki niepodległościowych aktywistów z Ruchu Parasolek, Joshua Wonga, Nathana Law oraz Alexa Chow.

Jak zwykle przy takich okazjach są duże różnice zdań w ocenie liczby uczestników. Organizatorzy mówią o 40 tysiącach, a policja o czterech tysiącach.

Impas polityczny w Hong Kongu trwa i nic nie wskazuje, aby coś mogło go zmienić. Ruch demokratyczny nie ma sił by wymusić na Pekinie wprowadzenia obiecanej demokracji systemu politycznego, a lokalne władze wspierane przez Pekin nie potrafią zmienić negatywnego nastawienia większości populacji.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.