W Pekinie ogłoszono plany akceptowania w niedalekiej przyszłości (nie podano żadnych konkretnych terminów) wyników zagranicznych badań klinicznych leków. Wszystko w nadziei przyśpieszenia adaptacji nowych preparatów w ChRL, ale też zwiększenia ich dostępności i „zbicia” cen.

ChRL stanowi drugi, zaraz po Stanach Zjednoczonych, największy rynek farmaceutyczny na świecie.

W ciągu ostatnich 15 lat wprowadzono do obiegu w ChRL niewiele ponad sto nowych medykamentów – niecałą jedną trzecią, która trafiła do pacjentów w krajach rozwiniętych. Średnie opóźnienie do Zachodu wynosi 6-7 lat.

Brak nowych leków powoduje nie tylko ograniczone możliwości prowadzenia terapii, ale brak alternatyw pozwala na utrzymywanie się wysokich cen już dostępnych środków.

Władze zapowiadają równocześnie poprawę ochrony prawnej patentów medycznych oraz zwiększenie liczby centrów prowadzących badania kliniczne.

To już drugie podejście do problemu. W marcu br. zapowiedziano uproszczenie rygorów badań klinicznych i procedur akceptacji nowych leków

Pułapka na zachodnie firmy farmaceutyczne leży w zapowiedziach władz budowy „własnego przemysłu farmaceutycznego w dużej skali”, który będzie „konkurencyjny” oraz „zmniejszy zależność od importowanych” preparatów. Celem jest też „przejście od produkcji leków generycznych w kierunku innowacji leczniczych i sprzętu medycznego”.

Pekin może to osiągnąć tylko używając dostępu do swojego ogromnego rynku do „zachęcenia” obcych firm farmaceutycznych do lokowania ośrodków badawczych i linii produkcyjnych w ChRL. Pozwoli to na budowę odpowiedniej bazy naukowej i zasobów ludzkich. Kiedy to jednak nastąpi, zachodnie firmy staną się zbędne.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] ma niezaspokojone ambicje rozwoju biotechnologii, a zwłaszcza przemysłu farmaceutycznego. Możliwość prowadzenia badań przesiewowych na tak dużej populacji stanowi samo w sobie sporą […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.