Zmęczony januszowym kapitalizmem i folwarcznymi stosunkami w pracy? Teraz będzie łatwiej rozpocząć karierę na Tajwanie.

Yuan ustawodawczy zaakceptował we wtorek zmiany w prawie, które mają ułatwić przyciągniecie na wyspę zagranicznych specjalistów.

Jak pisałem wcześniej Tajwan zaczyna mieć problemy ze znalezieniem specjalistów i wykwalifikowanych pracowników, stąd też zmiany w prawie.

Ustawa o Rekrutacji i Zatrudnieniu Zagranicznych Specjalistycznych Talentów reguluje kwestie wizowe, pozwolenia o pracę, podatków, ubezpieczeń społecznych i emerytalnych oraz rezydencji na Tajwanie zagranicznych specjalistów (tzw. expatów) oraz ich rodzin.

Najważniejsze zmiany to:

  • Wydłużenie maksymalnego okresu na jaki jest przyznawana wiza i pozwolenie na pracę z trzech do pięciu lat – oczywiście nadal będzie nieograniczona możliwość przedłużania.
  • Likwidacja wymogu, że posiadacz wizy długoterminowej i pozwolenia na pracę musi spędzić na wyspie minimum 138 dni w roku kalendarzowym.
  • Wprowadzony zostanie nowy rodzaj wizy dla osób poszukujących pracy. Jej posiadacze będą mieli 6 miesięcy na znalezienie stałego zatrudnienia.
  • Zostanie wprowadzona Złota Karta Zatrudnienia, która będzie łączyć w sobie dotychczasowe pozwolenie na pracę, wizę rezydenta, pozwolenie na osiedlenie się i pozwolenie na wielokrotne przekraczanie granicy. W zamyśle „złota karta” ma ułatwić obcokrajowcom zmianę pracy na Tajwanie – nie będą musieli w okresie pomiędzy zatrudnieniem opuszczać wyspy, ani wyrabiać nowych pozwoleń po zmianie pracodawcy.
  • Obcokrajowcy będą mieli otwartą drogę do wejścia do tajwańskiego systemu emerytalnego, a po przejściu na emeryturę będą mogli wybrać, czy odebrać całość oszczędności za jednym razem, czy wybrać system co miesięcznej emerytury.
  • Współmałżonkowie i osoby zależne, jak dzieci otrzymają od ręki pozwolenie na osiedlenie się oraz  bez dotychczasowego, sześciomiesięcznego okresu przejściowego uzyskają dostęp do systemu opieki medycznej i ubezpieczeń.

Równocześnie uchwalono, że co roku będą ustanawiane limity przyznawanych „złotych kart”. Limit będzie co roku weryfikowany ze względu na potrzeby rynku pracy. Krótko mówiąc: kto pierwszy ten lepszy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.