Trump wylądował dzisiaj w ChRL, ale Pekin jeszcze przed jego przyjazdem postanowił wysłać sygnał, że nie będzie dyskusji na temat Morza Południowochińskiego.

W  prowincji Jiangsu zaprezentowano nową, potężną bagrownicę Tian Kun Hao (天鲲号), nazwaną przez twórców „magicznym budowniczym wysp”.

Nowa pogłębiarka morska oczywiście nie musi być używana wyłącznie do budowy wysp, ale podkreślanie na każdym kroku, że jest to „budowniczy wysp” to jasny sygnał dla amerykańskiej administracji, że nie będzie żadnego kompromisu w sprawie Morza Południowochińskiego.

Sama jednostka nosi imię mitycznego stwora – Tian Kun (天鲲) – gigantycznej ryby, która miała zdolność przemieniania się w ogromnego ptaka.

Bagrownica ma być największa w całej Azji (140 m długości) i ma wydobywać piasek z głębokości do 35 m z prędkością 6 tysięcy metrów sześciennych na godzinę i przepompowywać na odległość do 15 km. Rzeczywiście widać, że jest stworzona z myślą o pozyskiwaniu budulca na sztuczne wyspy.

Wiele jej jednak brakuje do największej tego typu jednostki, Queen of the Netherlands – 230 metrów, wydobywająca materiał z głębokości sięgającej 166 m, ale ta służy do pogłębiania torów wodnych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.