Autor: Kerry Brown
Tytuł: Friends and Enemies: The Past, Present and Future of the Communist Party of China (China in the 21st Century)
Wydawca: Anthem Press (2009)

Kerry Brown jest znany obecnie ze swojej biografii Xi Jinping (mam nadzieję, że wkrótce zdobędę i tę pozycję). Niewielu jednak zna jego wcześniejszą książkę poświęconą partii komunistycznej.

Muszę przyznać, że trudno o lepszy tytuł dla pracy poświęconej KPCh niż „Przyjaciele i wrogowie”. To jedno hasło doskonale sumuje zarówno całą książkę, jak i chińską kompartię.

Niektóre stwierdzenia mogą nas jednak zaskoczyć, jak to, iż KPCh jest „najliczniejszą i odnoszącą największe sukcesy organizacją polityczną”. Z jednej strony trudno przejść emocjonalnie nad tym do porządku dziennego, z drugiej jeszcze trudniej nie zgodzić się z faktami.

Wiem, że wielu nie przychodzi to łatwo, ale cóż, to nie prawda, że tym gorzej dla faktów. Na końcu jest zawsze gorzej dla tych, co nie potrafią zaakceptować faktów.

Brown pokazuje mechanizm kształtujący partyjnych przywódców. Mechanizm, który większość wrzuconych do niego ludzi niszczy, żeby co pokolenie wydać politycznego magika. Historia KPCh musi być historią intryg, wzajemnych zdrad i masowego zaślepienia, ale równocześnie jest historią autentycznego poświęcenia (wielu) i wyjątkowych osobowości (niewielu), dlatego jest wciągająca, prowokująca, ale i niepokojąca.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Obiecałem, że jeszcze napiszę o biografii Xi Jinping autorstwa Kerriego Browna. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.