Autor: Christopher Bush
Tytuł: Ideographic Modernism: China, Writing, Media
Wydawnictwo: Oxford University Press (2010)

Christopher Bush analizuje chińskie wpływy na zachodni modernizm, zaczynając od chińskich ideogramów  – oczywiście nie takim jakim one są, ale jak zostały na Zachodzie wyobrażone. Nie robi tego jednak z typowych orientalistycznych pozycji.

Bush stara się pokazać to, o czym pisałem już kiedyś, że Zachód często nie jest zainteresowany Chinami jako takimi, ale bardziej swoim wyobrażeniem na temat Chin. „Chiny” to tylko pretekst do projektowania swoich wizji ideału lub strachów. I Buch skutecznie wyłuskuje „chińskie” wpływy na przykładzie tak różnych twórców jak Ezra Pound, Franz Kafka czy Walter Benjamin.

Oczywiście Bush zaczyna wywód od samego początku zjawiska, od „wyobrażonych” Chin w czasach oświecenia, od Woltera i Monteskiusza.

Pamiętajmy, orientalizm nie musi wcale oznaczać pejoratywnego stosunku do „wschodu”, ale równie często przejawia się także egzaltowanym jego idealizowaniem lub „przecenianiem” zagrożenia.

Co uderza w pracy Busza to pokazanie, jak silny jest orientalizm w kulturze zachodniej. Nawet jeżeli świadomie odrzucamy jego wpływ i jesteśmy świadomi jego ukrytej obecności, to i tak jesteśmy pod jego wpływem.

Prawdziwym problemem orientalizmu nie jest to, iż powoduje, że widzimy „Wschód” w czarnych barwach albo tylko samych superlatywach, ale fakt, że uniemożliwia nam spojrzenie na Wschód takim, jakim jest.

Uwielbiam tego typu książki. Wyzywająca, wymagająca i multidyscyplinarna.


Na zdjęciu: Para „chińskich” krzeseł z drewna tekowego Hansa Wagnera. Świetna ilustracja wpływu tradycyjnego chińskiego wzornictwa na zachodni design.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.