W okresie od zakończenia ostatniej sesji OZPL, kiedy zlikwidowano ograniczenia w możliwości sprawowanych kadencji na stanowiskach Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego ChRL, na kilku spotkaniach z przedstawicielami obcych państw Xi Jinping miał powtórzyć wielokrotnie, że „osobiście sprzeciwia się” rządom na całe życie, a zagraniczni obserwatorzy „nieprawidłowo odczytali ostatnie zmiany”.

Xi miał też tłumaczyć, że zmiana wynikała z konieczności dostosowania warunków pełnienia najważniejszych stanowisk państwowych z tymi w KPCh.

Czy ktoś pamięta, że Lin Xiannien (李先念) był Przewodniczącym ChRL w czasie rządów Deng Xiaoping?

Jak pisałem wielokrotnie, stanowiska państwowe nie dają większej władzy i mają głownie znaczenie symboliczne, a ich wymiar praktyczny sprowadza się do protokołu dyplomatycznego w kontaktach z zagranicą. Xi Jinping mógłby spokojnie rządzić KPCh i ChRL bez zajmowania stanowiska Przewodniczącego ChRL.

Równocześnie Xi nie powiedział nic, czy ma zamiar pozostać dłużej na stanowiskach partyjnych niż przyjęte do tej pory dwie kadencje.

Sądzę, że wystąpienia Xi są tylko próbą zniwelowania negatywnego wrażenia, jakie zrobiły zagranicą zmiany w konstytucji. Porównania do Władimira Putina nawet w ChRL nie mogą być dla nikogo przyjemne.

Do pewnego stopnia Xi pragnie też uspokoić wielkomiejskie elity, które zaniepokoiły się perspektywą dożywotnich rządów „silnego człowieka”.

Czy Xi będzie rządził dłużej? Myślę że tak. Dostał od KPCh mandat na przeprowadzenie bardzo konkretnych i długofalowych zmian i otrzymał też na to odpowiednio długi czas. Prawdopodobnie do 2032 roku.

Czy będzie rządził dożywotnio? Mógłbym złośliwie odpowiedzieć, że to zależy od tego, ile pożyje. Lecz mówiąc poważnie, może się okazać, że w międzyczasie zrobi sobie tylu wrogów, że już władzy oddać nie będzie mógł.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.