Nigdy nie przypuszczałem, że napiszę cokolwiek o konkursie Eurowizji, a jednak. Nie będę ukrywał, że konkurs piosenki Eurowizji nie za bardzo mnie obchodzi i zazwyczaj go ignoruję, ale w tym roku Pekin zadbał o to, bym i ja się zainteresował całą „szopką”.

Eurowizja (dokładnie: Europejska Unia Nadawców ) zerwała kontrakt z chińską stacją telewizyjną Mango TV z powodu ocenzurowania przez tą ostatnią wideo do piosenki „Together” wykonywanej przez Ryan O’Shaughnessy. Chińskim cenzorom nie spodobał się motyw miłości między dwoma mężczyznami. Nie pokazano także piosenki „Mall” z Albanii ponieważ wykonawca miał widoczne tatuaże. Dodatkowo na teledysku do piosenki ze Szwajcarii wypikselowano tęczową flagę.

Co prawda, w ChRL nie rozstrzeliwuje się już homoseksualistów jak za Mao, a sam homoseksualizm nie jest formalnie w żaden sposób penalizowany, ale homoseksualiści są wciąż narażeni na stygmatyzację.

12 wartości w 24 hieroglifach w trzech kategoriach: 1) wartości narodowe: dobrobytu, demokracji, grzeczności i harmonii; 2) wartości socjalistyczne: wolności, równości, sprawiedliwości i rządów prawa; 3) wartości indywidualnych: patriotyzmu, poświęcenie, prawości i przyjaźni.

Działania Mango TV są wynikiem ostatniej ofensywy wzmacniania „podstawowych wartości socjalistycznych” (社会主义核心价值观), która na cel wzięła wszystko, co KPCh uznaje za dekadencję. Przy okazji oberwało się środowiskom LGBQT. Władze musiały nawet zapewnić, że celem  kampanii nie jest homoseksualizm jako taki.

Eurowizja oświadczyła, że działania chińskiego partnera było „niezgodne z linią wartości uniwersalizmu i inkluzyjności oraz naszej dumnej tradycji celebrowania różnorodności poprzez muzykę.” W związku z czym nie może dalej kontynuować współpracy z chińskim nadawcą.

No proszę. Można nie przepadać za cukierkowym konkursem piosenki Eurowizji, ale nie można odmówić Eurowizji, że potrafi się postawić Pekinowi, zwłaszcza, że tak wielu ma usta pełne frazesów, a kiedy przychodzi co do czego, to podkulają pod siebie ogon i wyciągają ręce po cukierki z Pekinu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.