Dwadzieścia dziewięć lat temu wykonano jedno z ikonograficznych zdjęć XX wieku, powszechnie znane pod angielską nazwą „Tank men”.1 Na zdjęciu zrobionym przez Jeffa Widenera dzień po maskarze na placu Tiananmen, nieznany człowiek zatrzymuje kolumnę czołgów opuszczających plac, dopóki nie zostaje odciągnięty przez przechodniów.

Do dnia dzisiejszego tożsamość nieznanego buntownika pozostaje nieznana, co – miejmy nadzieję – pozwoliło mu uniknąć represji reżimu. W międzyczasie, zdjęcie stało się symbolem protestu i bezwzględności państwa, które wysłało przeciwko nieuzbrojonym protestantom czołgi.

Dzisiaj, w rocznicę wydarzeń, chiński artysta Badiucao rzucił hasło #Tankmen2018 zachęcając każdego do odtworzenia sławnej sceny na zdjęciach i zalania nimi Internetu. Pomysł zakłada, że chińska cenzura, nawet wspierana przez sztuczną inteligencje, nie będzie zdolna do wyłowienia i zablokowania ich wszystkich.

Na Twitterze można znaleźć wiele zdjęć, więc nie będę ich tutaj reprodukował, ale nie mogłem się powstrzymać przed tym jednym – ten Puchatek jest bezbłędny.


1 W Polsce funkcjonuje bardziej poetycka nazwa „nieznany buntownik”.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Problem w tym, przynajmniej w ChRL, że między innymi znalazła się tam scena z tzw. Tank Man, która jest symbolem zdławienia demokratycznych protestów w Pekinie w 1989 […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.