Autor: Graham Allison
Tytuł: Destined for War: Can America and China Escape Thucydides’s Trap? (Skazani na wojnę: Czy Ameryka i Chiny mogą uniknąć pułapki Tukidydesa?)
Wydawnictwo: Houghton Mifflin Harcourt (2017)

Tworzenie analogii historycznych jest nie tylko zawsze niebezpieczne, ale jest też trudne. Owszem, szukając taniej sensacji lub chwytnego porównania można naprędce stworzyć analogię, ale nie będzie ona wiele tłumaczyć.

Nie powiem jednak, że wszelkie historyczne analogie są błędne. Do jednej z moich ulubionych prac należy „Szaleństwo władzy”, Barbary Tuchman, gdzie analogia historyczna jest wyniesiona na swoje wyżyny. Mam jednak wrażenie, że Allisonowi się to nie udało.

Analogia do I wojny peloponeskiej (431–404 p.n.e.), do której odnosi się Allison, brzmi z pozoru atrakcyjnie i byłbym ją nawet skłonny uznać za ciekawe narzędzie analityczne, lecz problemem jest  wykonanie.

Mam wrażenie, że Allison miał pomysł na większy artykuł czy esej historiozoficzny, ale brutalne prawa współczesnego kapitalizmu powodują, że twórcy nie zarabiają na esejach czy artykułach i muszą wydawać książki. I tutaj pojawił się problem, ponieważ zabrakło autorowi pomysłu, więc musiał tu i ówdzie książkę nadmuchać.

Czy warto zatem przeczytać? Tak, ale wybiórczo…

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.