Wojna celna wojną celną, ale Waszyngton zniósł dzisiaj embargo nałożone na chińską firmę ZTE za złamanie zakazu eksportu niektórych technologii do Iranu. Co prawda ChRL nie przyłączyła się do amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi, ale ZTE wysłała do Iranu swoje produkty, w których znajdowały się elementy zakupione w Stanach Zjednoczonych, łamiąc w ten sposób warunki sprzedaży.

Embargo nałożono, ponieważ ZTE nie wywiązała się także ze wcześniejszej ugody, zgodnie z którą miała zapłacić karę oraz zwolnić odpowiedzialnych za naruszenie sankcji i odebrać im nagrody finansowe, lecz ZTE jedynie zapłacić karę.

Embargo uniemożliwiało ZTE nie tylko zakup hardware’u (procesory Qualcomm), ale też oprogramowania Android. Oznaczało to praktycznie wyrok śmierci dla firmy.

Zgodnie z nową ugodą, o którą osobiście u Trampa zabiegał Xi Jinping, ZTE zastąpiła cały zarząd, zapłaciła kolejną karę wysokości 1 mld USD oraz zdeponowała 400 mln USD jako depozyt na wypadek, gdyby dopuściła się kolejnych przewinień. Ugoda pozwoli firmie nie tylko wznowić produkcje, ale też zaciągnąć nowe kredyty, co jest niezbędne, aby przywrócić działalność.

Do ugody doszło mimo sprzeciwu Republikanów w Kongresie. W Senacie przeszła poprawka do budżetu Pentagonu, która zabraniała zawarcia ugody, ale Izba Reprezentantów jej nie przyjęła.

Muszę powiedzieć, że decyzja Trumpa jest dla mnie niezrozumiała. Wykończenie ZTE byłoby najlepszym sygnałem w stronę Pekinu, że żarty się skończyły. No chyba, że to wszystko to wciąż tylko żarty, a wykończenie ZTE byłoby nieodwracalnym aktem…

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] W środę1 światło dzienne ujrzała informacja o zatrzymaniu w Kanadzie Meng Wanzhou, dyrektor finansowej Huawei i córki założyciela firmy (Ren Zhengfei)  w jednej osobie. Aresztowanie nastąpiło na wniosek Amerykanów oskarżających Huawei o łamanie sankcji przeciwko Iranowi. Huawei miała przez podstawione firmy-krzaki sprzedawać Iranowi2 produkty zawierające elementy importowane ze Stanów Zjednoczonych. Jest to ten sam zarzut, jaki był postawiony ZTE. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] Moim zdaniem, mimo że wygląda na to, że Amerykanie nie odpuszczają i będą twardo starali się zniszczyć Huawei na drodze prawnej, to prędzej czy później będą musieli także wprowadzić embargo na sprzedaż Huawei technologi czy komponentów. W przypadku ZTE taki krok doprowadził firmę na granicę katastrofy. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.