W styczniu ub. r. Departament SprawiedliwościStanów Zjednoczonych postawił Huawei zarzuty dotyczące szpiegostwa przemysłowego i kradzieży własności intelektualnej. Wczoraj doszły do tego zarzuty ściągania haraczy, spisku mającego na celu kradzież tajemnic handlowych oraz oszustwa telekomunikacyjnego w celu kradzieży własności intelektualnej. Podobnie jak poprzednim razem firma twierdzi, że jest niewinna, a oskarżenia element kampanii mającej na celu zniszczenie jej reputacji.

Ciekawy element sprawy stanowi informacja, że uzyskany tą drogą sprzęt Huawei do masowej inwigilacji miał posłużyć władzom irańskim między innymi do stłumienia demokratycznych protestów w 2009 roku.

Poprzednie oskarżenia wskazywały, że Huawei – zdaniem amerykańskich śledczych – łamała amerykańskie embargo na eksport amerykańskich technologii1 do Iranu. Obecne oskarżenia mają wskazywać na podobne praktyki w przypadku embarga wobec Korei Północnej. W Kanadzie trwa proces ekstradycyjny do Stanów Zjednoczonych Meng Wanzhou, którą Departament Sprawiedliwości oskarża o oszustwo bankowe w celu ominięcia sankcji wobec Iranu.2 Nowe zarzuty obejmują także Meng, więc można się spodziewać, że jeżeli nawet kanadyjski sąd odrzuci obecny wniosek ekstradycyjny, to Amerykanie złożą kolejny.3

Oprócz Meng śledczy stawiają te same zarzuty kilku innym pracownikom Huawei. Najpoważniejszy zarzut dotyczy jednak składania nieprawdziwych zeznań, kiedy agenci FBI i przedstawiciele rządu federalnego sprawdzali wcześniej operacje Huawei. Każde z nich jest zagrożone wieloletnim więzieniem.

Moim zdaniem, mimo że wygląda na to, że Amerykanie nie odpuszczają i będą twardo starali się zniszczyć Huawei na drodze prawnej, to prędzej czy później będą musieli także wprowadzić embargo na sprzedaż Huawei technologi czy komponentów. W przypadku ZTE taki krok doprowadził firmę na granicę katastrofy.

Huawei nie pozostaje pasywna. W marcu ub. r. miała zaskarżyć amerykański rząd, a w zeszłym tygodniu złożyła wniosek oskarżenia przeciwko firmie Verizon o naruszenie praw patentowych.


1 W Stanach Zjednoczonych warunkiem nabycia przez obcą firmę technologii i produktów, w których są one wykorzystane, jest zobowiązanie się do nie eksportowania ich dalej oraz poddanie się w tej sprawie jurysdykcji amerykańskiej.
2 Meng miała skłamać pracownikom HSBC, że Huawei nie ma związków z firmą Skycom, która kupowała produkty od Huawei i re-eksprotowała je do Iranu. W rzeczywistości Skycom miała być w tym czasie spółką-córką Huawei.
3 Nie znam się na kanadyjskim prawie ekstradycyjnym, więc nie wiem, czy można na tym etapie uzupełnić obecnie rozpatrywany wniosek.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.