Autor: Ted Galen Carpenter
Tytuł: America’s Coming War with China: A Collision Course over Taiwan (Nadchodząca wojna Ameryki z Chinami: kurs kolizyjny nad Tajwanem)
Wydawnictwo: Palgrave Macmillan (2005)

Ted Galen Carpenter jest związany z Cato Institute, co dla jednych będzie rekomendacją, innych będzie odstraszać. Osobiście uważam, że publikacje think-tanków, które mają wyraźną afiliację polityczną,1 można czytać na dwa sposoby: (a) próbę obiektywnej analizy, z którą można dyskutować; oraz (b) manifest danego środowiska politycznego w danej sprawie. W jaki sposób odczytacie książkę Carpentera, zależy od was.

Dla mnie ciekawe jest to, że książka wydana w 2005 roku, jest dzisiaj aktualna bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ wydaje się, że w Waszyngtonie zatriumfowało spojrzenie, które postuluje Carpenter i chociażby z tego punktu widzenia jest to bardzo ważna lektura. Otwartym pytanie pozostaje, na ile jest to typ samosprawdzającej się przepowiedni.

Wśród ekspertów do spraw chińskich panuje zgoda, że jeżeli dojdzie do bezpośredniej konfrontacji Waszyngtonu i Pekinu, to kluczowy będzie Tajwan. Nie jestem pewien, czy przyszły konflikt rozpocznie się od Tajwanu, ale jestem przekonany, że znajdzie tam rozstrzygnięcie. ALW nie dokona inwazji na Stany Zjednoczone, ani Amerykanie nie wylądują na kontynencie. Przyszła wojna będzie miała charakter morski, a o zwycięstwie w niej zdecyduje los Tajwanu.

Jeżeli Pekinowi uda się go włączyć do ChRL, to bez względu na cenę, jaką za to zapłaci, będzie zwycięzcą, a Waszyngton zostanie upokorzony. Jeżeli z wojny Tajwan wyjdzie jako niepodległe państwo, uznane na arenie międzynarodowej, to będzie oznaczać koniec ambicji mocarstwowych ChRL w tym stuleciu.


1 Jednoznaczna afiliacja polityczna ma też swoje plusy, nie trzeba się domyślać, co dany think-tank próbuje nam sprzedać, jest to jasne od początku.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.