ChRL zapowiedziała w poniedziałek zniesienie obowiązującego od 25 lat zakazu handlu produktami pozyskiwanymi z tygrysów i nosorożców. Zgodnie z komunikatem Rady Państwowej zakaz będzie „uchylony częściowo”, aby umożliwić wykorzystanie części ciała tygrysów i nosorożców w „medycynie, badaniach naukowych oraz wymianie kulturowej”. Handel i wykorzystanie mają być ściśle regulowane i kontrolowane, a jedynym źródłem mogą być zwierzęta trzymane w niewoli.

Trudno zdecydować, od której strony  zacząć dekonstrukcję tej decyzji, ale spróbuję po kolei.

Po pierwsze, wiara że sproszkowane kości tygrysa czy róg nosorożca mogą leczyć impotencję, wrzody czy co tam jeszcze ma tyle wspólnego z marksistowskim materializmem, ponoć wyznawanym przez KPCh, co kozie bobki z kawą. Zniesienie zakazu pod pretekstem „badań naukowych” lub „wymiany kulturowej” tylko ośmiesza towarzyszy.

Po drugie, wiara ze tak skorumpowanym system jest wstanie „kontrolować i regulować” obrót produktami, które na czarnym rynku potrafią generować astronomiczne dochody, jest co najmniej … zastanawiająca. Zwłaszcza, że mówimy o państwie, które nie potrafi sobie poradzić z Afrykańskim pomorem świń.

Po trzecie, owszem istnieją farmy tygrysów, ale nie słyszałem o farmach nosorożców, wiec skąd mają się brać rogi nosorożców? Z ogrodów zoologicznych? Oczywistym jest, że zniesienie zakazu otworzy drogę do „legalizowania” kontrabandy pochodzącej z kłusownictwa.

Decyzja jest dla mnie niezrozumiała także z powodów czysto politycznych. Pekin znajduje się w ogniu krytyki w związku z zamykaniem przedstawicieli mniejszości muzułmańskich w obozach reedukacyjnych w Turkiestanie Wschodnim. Do tego dochodzi wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi, oskarżenia o kradzież własności intelektualnej, masową inwigilację, szpiegostwo itp. itd. Po co dodawać do tego kolejny PR-owy koszmar?

Zwłaszcza, że bogaci Chińczycy, włącznie z elitą KPCh i tak używają specyfików tradycyjnej medycyny chińskiej wyprodukowanych z kości tygrysów lub rogów nosorożców. Ich przecież żadne zakazy nie obowiązują, więc po co to Pekinowi w tej chwili?

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] wycofuje się z liberalizacji handlu produktami pochodzącymi od nosorożców i tygrysów. Oficjalnie podano, że odłożono liberalizację w czasie, ale jest to formuła, która jest […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.