Tytuł: 2018 Annual Report to Congress
Autor: The U.S.-China Economic and Security Review Commission

Kiedy wiele koleżanek i kolegów męczyła się w tym tygodniu nad projektem „umowy rozwodowej” między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem, ja spędziłem czas na nie krótszej lekturze corocznego raportu Komisji Rewizyjnej Gospodarki i Bezpieczeństwa Stany Zjednoczone-Chiny.

Przez kilkaset stron Komisja rozważa relacje Waszyngtonu i Pekinu we wszystkich możliwych wymiarach. Niektóre fragmenty, choć są oczywiście ważne, ale mnie osobiście nużyły jak Chińska polityka rolna. Inne, bliższe mojej specjalizacji jak Zmieniająca się strategia Chin wobec Korei Północnej,przyznam się, że były o wiele łatwiejsze do przebrnięcia.

Najciekawsze są jednak rekomendacje Komisji. To tylko sześć stron, ale tworzą zalążek amerykańskiej strategi powstrzymywania ChRL. „Powstrzymania” ponieważ po przeczytaniu tego raportu nie mam wątpliwości, że elity w waszyngtonie uznają Pekin za przeciwnika i jeżeli nawet Trump zawrze z Xi Jinping jakieś porozumienie w trakcie szczytu G20 lub w innym terminie, to będzie to tylko tymczasowe zawieszenie broni.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.